Agata Kiedrowicz

Kurator, krytyk designu, wykładowca

Działa na pograniczu dziedzin: projektowania, sztuki, humanistyki. W pracy projektowej interesują ją przede wszystkim sensualny odbiór rzeczywistości: poprzez smak, dotyk, słuch, węch.

Prowadzi (wraz z Martą Szostek) studio projektowe SUPERGIRLS DO DESIGN, specjalizujące się w tworzeniu scenografii i doświadczeń kulinarnych. Jest autorką publikacji i wywiadów dotyczących designu, mody i sztuki (m.in. na łamach FUTU, Monitor Magazine, KUBKUK). Realizuje autorskie projekty edukacyjne z obszaru mody i designu. Współpracuje z projektantami, artystami, instytucjami kultury i sztuki (m.in. BWA Wrocław, Łódź Design Festival, Next Nature, Design Festival Szczecin, Malta Festival, Galeria Miejska Arsenał, Teatr Polski w Poznaniu).

Kuratorka wielu wystaw, m.in. „Polish Design Island” (Bruksela, Kopenhaga, Łódź, Szczecin), „To czuć! Projektowanie dla zmysłów” (arena DESIGN 2017, Galeria R+ Akademii Sztuki w Szczecinie, TEDx Poznań), „Wspólnota zmysłów” (Poznań).

Projekt dyplomowy: Kuchenne sensorium

Promotorzy: Agnieszka Jacobson-Cielecka, Anita Basińska (socjologia). Konsultacja: Anna Królikiewicz

W „Kuchennym sensorium” autorka zaprojektowała doświadczenie kulinarne będące interpretacją tekstu Agnieszki Osieckiej. To wielowymiarowe i głębokie przeżycie, w którym kluczową rolę odgrywają zapachy. W „Kuchennym sensorium” autorka zaprojektowała doświadczenie kulinarne będące interpretacją tekstu Agnieszki Osieckiej. To wielowymiarowe i głębokie doświadczenie, w którym kluczową rolę odgrywają zapachy. W centrum projektu znajduje się stół: za dnia lekki, „zakrzątany”, bliżej wieczoru zmieniający się w scenę sensorycznego, mięsistego tańca. Przestrzeń jest budowana za pomocą ruchu, obecności, uwolnionych zmysłów i woni. Zapisem doświadczenia jest zapach dnia i nocy, nośnik osobistej historii i znaczeń, a zarazem autonomiczne medium, otwarte na nowe sposoby odczytania.

Projekt prezentowano podczas konferencji TEDx Poznań Senses. Prezentacji towarzyszyła wystaw prac „To czuć! Projektowanie dla zmysłów”, której Kiedrowicz była kuratorką.

sensorium 1

sensorium 4