Serdecznie zapraszamy do udziału w piątej edycji GRADUATION SHOW. Centralnym punktem wydarzenia będzie wystawa tegorocznych dyplomów absolwentów specjalności communication, domestic, fashion oraz industrial design zlokalizowana w poznańskim Starym Browarze. Towarzyszyć jej będzie warsztat, wykłady i prezentacje. Wystawę oglądać można od 5 do 12 kwietnia.
Udział w wydarzeniach jest możliwy po rejestracji przez załączony poniżej formularz.
Miejsce: Stary Browar, wejście od ul. Ratajczaka (poziom 1)
GRADUATION SHOW 5 - PROGRAM
Wernisaż, 5 kwietnia 2019 (piątek)
W programie:
- 17.00 - otwarcie wystawy oraz wręczenie dyplomów absolwentom School of Form
- 18.15 - 5 x Graduation. Podsumowanie dyplomów 2015-2019 - prezentacja dyrektor programowej SoF, dr Agnieszki Jacobson-Cieleckiej
Wydarzenia towarzyszące:
6 kwietnia 2019 (sobota)
- 13.00 - 15.00 Set Design, warsztat z kompozycji wizualnej, Agata Kiedrowicz, Marta Szostek,Supergirls Do Design
- 16.00 - 18.00 My, Projektanci - absolwenci o tym, co robią po studiach w SoF
- 18.00 - 19.00 Projektowanie dla kultury, wykład, Michał Mierzwa, Uniforma
WYSTAWA PROJEKTÓW DYPLOMOWYCH: 6-12.04.2019
- 6-11.04.2019 12.00-20.00
- 12.04.2019 12.00-18.00
Dowiedz się więcej!
5 x Graduation. Podsumowanie dyplomów 2015-2019
Mija pięć lat od pierwszej w historii School of Form wystawy projektów dyplomowych. To dobry pretekst do podsumowań, próby znalezienia różnic i podobieństw między blisko 300 dyplomami, które powstały dotąd w SoF. Jakie tematy szczególnie nurtowały młodych projektantów? Na jakie problemy próbowali odpowiedzieć swoimi projektami? Czym się różniły pierwsze dyplomy o tych, które obejrzeć możemy na tegorocznej wystawie? Jak zmienili się absolwenci w ciągu pięciu lat? A może nie zmienili się w ogóle?
O wykładowcy
Agnieszka Jacobson-Cielecka
Współautorka programu nauczania w School of Form, obecnie pełni funkcję dyrektora programowego. Kuratorka licznych wystaw polskiego designu m. in. Unpolished, Polished Up, Moderna (razem z Pawłem Grobelnym), Polska Folk, Materia Prima, prezentowanych na najważniejszych festiwalach designu w Europie, a także w muzeach designu (MAKK w Kolonii, Muzeum Sztuk Stosowanych w Budapeszcie, Muzeum Designu w Helsinkach, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Bukareszcie i inne). Kuratorka główna wystawy Common Roots. Design Map of Central Europe. zrealizowanej na zamówienie Design Museum Holon w Izraelu. Krytyk designu, dziennikarka i publicystka. Zasiada w radach programowych polskich i zagranicznych festiwali designu. Jurorka w licznych konkursach. Członek ciał doradczych Instytutu Adama Mickiewicza, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Laureatka nagród: Redaktor Naczelny Roku (Media i Marketing 2007) oraz Animator 2012 DesignAlive Awards.
/fot. Zosia Zija and Jacek Pióro/
Set Design, warsztat z kompozycji wizualnej
Design to fascynujące historie przedmiotów i materiałów, które otaczają nas na co dzień. Projektanci zaglądają pod podszewkę oczywistości, myślą i postrzegają poza przyjętymi schematami. Podczas warsztatu spojrzymy na codzienne przedmioty w niecodzienny, twórczy sposób. Mając za punkt wyjścia pozornie banalne obiekty (np. łyżkę, filiżankę, ziarno kawy), puścimy wodze wyobraźni i stworzymy intrygujące, abstrakcyjne opowieści wizualne, atrakcyjne dla oka i dłoni. Celem warsztatów jest uwrażliwienie oka i umysłu na właściwości fizyczne i sensoryczne materiałów. Każdy uczestnik/czka pod okiem prowadzących stworzy i sfotografuje przestrzenną kompozycję wizualną (set design).
Prowadzące
Agata Kiedrowicz
Projektantka, kuratorka, edukatorka. Pracuje interdyscyplinarnie, na styku humanistyki, sztuki i designu. Szczególnie Interesuje ją projektowanie dla zmysłów. Sensoryczną wiedzę wykorzystuje we własnej praktyce - prowadzi, wraz z Martą Szostek, studio projektowe Supergirls Do Design, specjalizujące się w tworzeniu scenografii i doświadczeń kulinarnych, stworzyła dwa autorskie zapachy w projekcie “Kuchenne sensorium” - oraz bada sensoryczne praktyki artystów i projektantów, publikując teksty i wywiady w branżowej prasie (m.in. Design Alive, KUKBUK, FUTU, Monitor Magazine, TUU Magazyn, Notes Na 6 Tygodni/Bęc Zmiana) oraz w wydawnictwach naukowych. Wykłada w School of Form, Akademii Sztuki w Szczecinie oraz Collegium da Vinci, gdzie kieruje studiami podyplomowymi z obszaru mody i nowych mediów. Współpracuje z projektantami, artystami, instytucjami kultury i sztuki. Kuratorka wielu wystaw, m.in. „Polish Design Island”, „To czuć! Projektowanie dla zmysłów” pokazywanych m.in. na Arena Design 2017, w ramach konferencji TEDx “Senses”, podczas Vienna Design Week, Brussels Design September, Łódź Design Festival oraz w przy ambasadzie RP w Kopenhadze. Uważa, że dobry smak oznacza czułą i uważną postawę wobec ludzi i rzeczywistości.
Marta Szostek
Niezależna projektantka, tworzy produkty, obiekty oraz instalacje. Współpracuje m.in. z Puro Hotels, magazynem Kukbuk, Międznaorodowymi Targami Poznańskimi, Dr. Irena Eris Hotele Spa.Współtwórczyni Supergirls Do Design, studia zajmującego się tworzeniem set designu dla doświadczeń kulinarnych. W 2010 roku wyjechała do Londynu gdzie ukończyła z wyróżnieniem roczne studia Foundation Diploma in Arts and Design na uczelni London Collage of Communication ( University of Arts London). W 2011 roku studentka Design Academy Eindhoven, uważaną za jedną z najbardziej prestiżowych uczelni projektowych na świecie. Od 2012 roku kontynuowała studia projektowe na School of Form w Poznaniu, które ukończyła dyplomem licencjackim w 2015 roku. Prezentowała swoje prace na wystawach w Polsce (m.in. Łódź Design Festiwal 2013, Kids Love Desig 2016 w Szczecinie), w Wielkiej Brytani (m.in. London Design Week 2013, British Ceramics Biennale 2013), w Japonii (Tokio Design Week 2014), Indonezji (Ambasada Polski „Polish Design in the Middle of”), na Litwie („Polish Design in the Middle of”), w Belgii („Polish Trash Design”), w Nowym Jorku ( Pratt Mahnattan Gallery).
My, Projektanci - absolwenci o tym, co robią po studiach w SoF
Spotkanie z siedmioma młodymi projektantami to doskonała okazja, by przyjrzeć się różnym pomysłom na karierę projektanta. Kim są dziś absolwenci SoF? Czy studia przygotowały ich do pracy z biznesem, instytucjami lub prowadzenia własnej firmy? Zapraszamy do wysłuchania prezentacji, w których udział wezmą m.in. Agata Kiedrowicz (wykładowca, kurator, Supergirls do Design), Sara Boś (projektantka, Calm Design), Emil Wysocki (projektant kostiumów teatralnych).
Projektowanie dla kultury, wykład
Przygotowanie identyfikacji wizualnej festiwalu, to wymarzony temat dla każdego, kto postrzega projektowanie graficzne jako pole do realizacji artystycznych, kreatywnych ambicji projektanta. Tymczasem odpowiedzialność jaką bierze na siebie autor jest często większa niż przy zleceniach komercyjnych. Świadomość tego faktu możemy zbudować tylko poznając całą strukturę jaka stoi za organizacją wydarzeń kulturalnych i kondycji kultury samej w sobie.
O wykładowcy
Michał Mierzwa
Jest projektantem z 12-letnim stażem i partnerem w Uniforma Studio. Od początku swojej zawodowej praktyki nie tylko projektował identyfikacje, ale również organizował wydarzenia kulturalne i festiwale, we współpracy z muzykami tworzył audiowizualne występy w klubach i galeriach sztuki.
Formularz zgłoszeniowy