Magda Zawiązalec i Bartosz Brylewski, studenci specjalności industrial design w School of Form, otrzymali wyróżnienie w prestiżowym konkursie "Copper and the Home". Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w biurach Salvioni Durini Milano.

Do udziału w 7. edycji międzynarodowego konkursu „Copper and the Home 2018” zgłoszono ponad 250 projektów z całej Europy, a także krajów pozaeuropejskich, takich jak Korea, Chiny i Chile. Prace ocenili wykwalifikowani jurzy: Massimo Curzi, architekt, Matteo Ragni, projektant i Marco Romanelli, architekt i krytyk designu.

W tym roku konkursowi „Copper and the Home” przyświecała idea ukazania wkładu miedzi w budowę zrównoważonej przyszłości. Młodzi twórcy zaproszeni zostali do zaprojektowania przedmiotów łączących funkcjonalność i piękno, podkreślających właściwości miedzi, takie jak przewodność elektryczna i cieplna, trwałość, siła i elastyczność, elegancja i możliwość poddania materiału recyklingowi.

Magda Zawiązalec i Bartosz Brylewski zgłosili do konkursu projekt o nazwie "Copper Knife". Jury konkursu, przyznając projektowi wyróżnienie, wskazało na fakt, iż balansuje on na granicy ornamentyki i funkcjonalności, będąc nową i innowacyjną typologią.

O wyróżnionym projekcie

Copper knife

Projektanci: Magda Zawiązalec, Bartosz Brylewski

Otaczamy się archetypami przedmiotów, formami, które wyewoluowały do określonych i niezmiennych. Próbując zmienić formę codziennego przedmiotu, jak nóż stąpamy po grząskim gruncie, gdyż każda nowa forma będzie rozpatrywana przez pryzmat przyzwyczajania do poprzedniej.

W tym ćwiczeniu zastanawialiśmy się jak zmodyfikować sposób korzystania z przedmiotu, zmieniając jego formę. Z noża pozbyliśmy się elementu usztywniającego jakim jest trzonek. Zastąpiliśmy go palcami w taki sposób, by to one nadawały konstrukcję całemu układowi. Nowy sposób mocowania wymaga nacisku. Sprzyja temu odpowiednio dopasowany kształt, który nakierowuje użytkownika do odpowiedniego umiejscowienia palca. Cechy takie jak wytrzymałość i właściwości bakteriobójcze, uzyskano dzięki zastosowaniu miedzi.

54267943 1515918531876806 6327166557122199552 o