Krzesło KA-237 profesora Aleksandra Kuczmy i stołek PLOPP Oskara Zięty współtworzą Galerię Wzornictwa Polskiego, mieszczącą się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Tym samym zostały zaliczone do absolutnych ikon polskiego wzornictwa. Galeria została uroczyście otwarta w drugiej połowie grudnia 2017 roku.

Krzesło KA-237 powstało w 1966 roku, w czasie gdy prof. Kuczma był projektantem w Przedsiębiorstwie Projektowo-Konstrukcyjnym Przemysłu Meblarskiego. Profesor zastosował w swym krześle eksperymentalne tworzywo – laminat poliestrowo-szklany. Do jego produkcji sprowadzono specjalną linię konstrukcyjną z Austrii.

Galeria 3

Stołek Plopp to ikona i bestseller Zieta Prozessdesign. Unikatowy kształt Ploppa, przypominający zabawkę, to efekt formowania za pomocą innowacyjnej technologii FiDU. Podczas obróbki technologią FiDU dwie cienkie blachy spawane są ze sobą po obrysie a następnie nadmuchiwane pod wysokim ciśnieniem w celu uzyskania obiektu trójwymiarowego. FiDU umożliwia masową produkcję zindywidualizowanych kształtów. Formy powstałe w ten sposób są bardzo lekkie i jednocześnie niezwykle trwałe. Od premiery rynkowej, Plopp był pokazywany na wielu wystawach na całym świecie oraz zdobył wiele prestiżowych nagród – między innymi Red Dot Design Award 2008, German Design Council Award 2008 i Forum AID Award 2009.

GALERIA 5

Galeria Wzornictwa Polskiego pokazuje, jak o projektowaniu myślano w różnych epokach i środowiskach twórczych – od kręgu zakopiańskiego, Warsztatów Krakowskich, Spółdzielni Artystów „Ład” i modernistów z grupy „Praesens”, poprzez powojenny czas odbudowy, socrealizm, odwilż i poodwilżową nowoczesność – najbardziej dynamiczne lata polskiego wzornictwa – na przykładach najlepszego współczesnego designu kończąc. Osobne miejsce znajdują w niej zagadnienia związane z projektowaniem przemysłowym, projektowaniem dla dzieci oraz etnoprojektowaniem. W nowocześnie zaaranżowanej galerii prezentowane są realizacje z seryjnej produkcji, popularne odbiorniki telewizyjne i radiowe, meble, tkaniny, sprzęt gospodarstwa domowego, jak również wybitne prace polskich autorów, które jako projekty, modele i prototypy nie zaistniały w powszechnym odbiorze. Prace te świadczą jednak o wielkim potencjale polskiej myśli projektowej.

Galeria 1

Galeria Wzornictwa Polskiego zawdzięcza powstanie Ośrodkowi Wzornictwa Nowoczesnego Muzeum Narodowego w Warszawie. W ramach Zbiorów Sztuki Nowoczesnej MNW od 1978 roku zajmuje się on dokumentacją oraz gromadzeniem najznakomitszych przejawów polskiego designu. Stale powiększająca się kolekcja liczy obecnie ponad 25 tys. obiektów, na które składają się realizacje i projekty mebli, szkieł i ceramiki, tkanin i odzieży, metaloplastyki, biżuterii, zabawek, przedmiotów gospodarstwa domowego oraz maszyn i urządzeń przemysłowych.

Kuratorki Galerii Wzornictwa Polskiego: Anna Demska, Anna Frąckiewicz, Anna Maga, Kaja Muszyńska