Urtica dioica – pozornie niedoceniona i niedostrzegana pokrzywa zwyczajna jest pomostem między człowiekiem a naturą. W swojej nazwie zawiera dwoistość natury. Mimo wielu pożytecznych zastosowań i dobroczynnych w działaniu efektów, kojarzy się często z nieprzyjemnym doznaniem. Rozdarta między społeczeństwem i swoją dziką stroną. Jest w stanie rozkwitnąć w nieprzyjaznych warunkach, tak jak idea pokoju i wolności może szeroko rozkwitnąć z pojedynczej myśli niczym pielęgnowane z troską ziarno.

pokrzywa

Czy możliwe jest poszukanie odpowiedzi i zanalizowanie zagadnienia pokoju porzez naukę czerpaną ze świata roślin i badanie życia tej specyficznej społeczności? Czy rośliny mogą nas czegoś nauczyć? Na te i wiele innych pytań postarają się odpowiedzieć twórcy instalacji, która powstanie na Placu Wolności w ramach tegorocznego Festiwalu Malta. Autorami projektu są studenci z Wydziału Biologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i studenci kierunku wzornictwo w School of Form w Poznaniu, a opiekunami projektu są eksperci z Laboratorium Sztuki i Dziedzictwa "Inspekt" oraz wykładowcy School of Form.

Studenci rozpoczęli pracę nad projektem od poszukiwania definicji pokoju oraz refleksji nad jego znaczeniem w życiu jednostki i społeczeństwa. Podjęli próbę znalezienia podobieństw między biologią a socjologią. Czy między zachowaniem roślin i grup społecznych znaleźć można analogie?

Efektem poszukiwań, badań terenowych i zajęć w warsztatach School of Form będą 3 fizyczne obiekty istniejące w przestrzeni Generatora Malta na poznańskim Placu Wolności. Ich użytkownicy zaproszeni zostaną do wspólnego odkrywania pojęć wspólnych dla świata roślin i ludzi.

Miejsce: Generator Malta, Plac Wolności, Poznań

Termin: Malta Festival - 21-30.06.2019, Wernisaż: 21.06.2019, godz. 18.00

Organizatorzy: School of Form Uniwersytetu SWPS, Wydział Biologii Uniwersytetu Adama Mickieiwcza, Laboratorium Sztuki i Dziedzictwa "Inspekt"

57052393 2298760673517940 7430913074191663104 o