Gdzie latem bije serce designu? W Gdyni! Dzieje się tak za sprawą festiwalu Gdynia Design Days. W letniej stolicy projektowania wyjątkowo dobrze czuje się School of Form. W tym roku prezentujemy przede wszystkim dwie główne wystawy, ale w przestrzeniach i w programie festiwalu znajdzie się także wiele okazji do spotkania naszych absolwentów i wykładowców! Zobaczcie gdzie można nas spotkać podczas Gdynia Design Days!

gdd

Wystawy School of Form

GRADUATION 5

Podczas wystawy dyplomowej piątego rocznika absolwentów School of Form Uniwersytetu SWPS w ramach Gdynia design Days prezentujemy 14 wybranych projektów powstałych na 3 specjalnościach: domestic design, communication designoraz  industrial design. Co ważne i unikalne, wszystkie zostały zaprojektowane pod kierunkiem duetu ekspertów - promotora projektowego oraz promotora z obszaru humanistyki lub nauk społecznych. Dowodzą wrażliwości i odpowiedzialności, pokazują jak ważne są rzetelnie przeprowadzone badania. Tak właśnie uczymy w School of Form, człowiek - jego potrzeby, miejsce w przestrzeni, zjawiska, które go otaczają, są nieustannym źródłem wiedzy i inspiracji dla projektanta. Są celem naszego działania.

Przez 8 lat istnienia katedra projektowania Uniwersytetu SWPS wykształciła absolwentów zarówno z Polski, jak i z zagranicy - z Ukrainy, Chin, Rosji, Białorusi, Słowacji czy Norwegii. Cechą wspólną wszystkich prac jest wrażliwość autorów oraz umiejętne korzystanie z narzędzi badawczych. Dzięki temu rozwiązania stworzone przez młodych projektantów odpowiadają na aktualne potrzeby i zjawiska społeczne. W tym roku studenci zwrócili uwagę na emocje, sposób w jaki o nich mówimy i jak się nimi dzielimy oraz na wiążące się z emocjami wspomnienia i ich pielęgnowanie. Powstałe projekty są celną odpowiedzią na współczesne zjawiska gentryfikacji dzielnic, nierówności międzypłciowych, indywidualizacji produktów dostępnych na rynku, które dostosowują się do użytkownika. Mówią o ciele i jego właściwym pielęgnowaniu, o przetwarzaniu materiałów lub projektowaniu nowych, które wykorzystują np. niejadalne części warzyw i owoców.

Marcelina Komar 2The_Peel project, Marcelina Komar (industrial design)

Zhyldyz Kozhoiarova 3Tumar, Zhyldyz Kozhairova (domestic design)

Kurator: Arkadiusz Szwed, Agnieszka Jacobson-Cielecka

Potrawy jajo – centryczne

Na wystawie zostaną zaprezentowane zestawy naczyń ceramicznych studentów drugiego roku School of Form. Każde z nich koncentruje się na innym sposobie serwowania jaja. Celowo odchodzi się tu od znanych nam rozwiązań. Powstałe przedmioty są efektem jajecznej analizy z perspektywy znaczenia kulturowego, obserwacji samej formy, jej faktur i kształtów. Praca polega na świadomym zaburzeniu własnych, utartych zwyczajów i nadaniu nowego spolaryzowanego znaczenia jajom. Polaryzacja wartości symboliki kulturowej jajka, jego tradycyjnego znaczenia w codziennej kuchni — stała się zadaniem projektowym.

Dlaczego? Celem jest symboliczne wyniesienie jajka na restauracyjny piedestał. Naczynia mają za zadanie przypomnieć o rytualnym doświadczeniu jedzenia, podkreślając wartość prostego, a równocześnie najbardziej wszechstronnego składnika w kuchni.

Jak? Szef kuchni Concordia Taste — Tomasz Olewski przygotował wraz ze studentami potrawy jajko- centryczne w jedenastu odsłonach. Zadaniem domowym studentów było perfekcyjne wykonanie przypisanego dania, według receptury kucharza. Wynikiem przeprowadzonych obserwacji są projekty samodzielnie stworzonych form gipsowych, z których zostały odlane porcelanowe naczynia. Podczas procesu przestrzeń studia ceramicznego została zamieniona w laboratorium kulinarne, poddane refleksji znaczenie jaj w kuchni, oraz świadomie zaburzony sposób podawania potraw. Partnerem projektu jest Concordia Taste.

Kurator: Arkadiusz Szwed

Gdzie? PPNT Gdynia, budynek IV

Design w mieście: TRASH TABLE

Design w mieście to prezentacja niezwykłych obiektów we wnętrzach trójmiejskich lokali gastronomicznych. Jeszcze przed rozpoczęciem festiwalu, bywalcy kawiarni i restauracji będą mieli okazję poznać nowatorskie projekty poszczególnych elementów zastawy stołowej.

Forma czy funkcja? A może forma i funkcja? Zadaniem postawionym przez studentami School of Form była analiza, a następnie redefinicja elementów zastawy stołowej. Spełniające tradycyjnie nadaną im funkcję obiekty, np. głęboki talerz, filiżanka, imbryk, przybrały nieoczywiste, często zaskakujące a nawet niepokojące kształty. Inspiracją dla form, z których zostały odlane, stały się śmieci oraz przedmioty zapomniane, rzadko używane. Szufelka, beret, opona, maska pyłowa. Każde z wytworzonych naczyń jest swojego rodzaju manifestem. Czystość i szlachetność porcelany uwydatnia trafność przekazu.

Sprawdź lokale biorące udział w akcji.

mg 2716

Zapraszamy również na pozostałe wydarzenia przygotowane przez naszych wykładowców.

Wystawa (nie)śmieci
Kurator: Agnieszka Jacobson-Cielecka, Karol Murlak

Wystawa Materia kodu
Kurator: Wiesław Bartkowski