Publikacja dwutomowego wydania „Kroniki Miasta Poznania” poświęconego ulicy Głogowskiej ma być punktem wyjścia do rozmowy o tej arterii i jej najbliższych okolicach. Chcielibyśmy zastanowić się nie tylko nad jej przestrzenno-architektoniczną, społeczną i instytucjonalną specyfiką, ale w kontekście tej ulicy także nad fenomenem miejskości, jej ciągłości i o tym co mówi Głogowska o współczesnym Poznaniu. Stąd do rozmowy zasiądą dyskutanci reprezentujący różne profesje: architekta, antropolożka i historyk sztuki. Serdecznie zapraszamy na debatę, która odbędzie się w School of Form 28 listopada 2019 o godz. 17:00.

glogowska 1

Zdjęcie: Ulica Głogowska 16, 18 (daw. nr 43) – Bahnhof Hotel; daw. nr 46 – dom Hitzów; po wschodniej stronie obecnie teren zielony i parking – daw. nr 111–115; ok. 1910 r., pocztówka ze zb. Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu

„Nie ma wątpliwości, że trwałym elementem ulicy Głogowskiej są placówki edukacyjne – pisze we wstępie do tego wydawnictwa Piotr Korduba jeden z jego dwóch redaktorów prowadzących – od przeszło stu lat awangardowe zarówno w modelach i sposobach kształcenia, jak i niekiedy także samych szkolnych gmachach. Stała, niezależna od historycznych uwarunkowań i reorientacji funkcjonalnej topografii miasta, obecność szkół to jeden z poważniejszych dowodów na trwałość miejskich zadań tej ulicy”. Nic więc dziwnego zatem, że rozmowa odbędzie się przy Głogowskiej 18 w School of Form, która jest jedną z bohaterek tekstów zamieszczonych w „Kronice Miasta Poznania”.

glogowska 2

Zdjęcie: Glogauer Strasse w czasie niemieckiej okupacji, ok. 1939–1944, fot. ze zb. Romana Trojanowicza

glogowska 2

O debacie

„Kroniki Miasta Poznania” - debata
28 listopada 2019, godzina 17:00
School of Form, ul. Głogowska 18, Poznań

Paneliści

Piotr Korduba
Profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, doktor habilitowany, historyk sztuki, ur. 1976, dyrektor Instytutu Historii Sztuki UAM, zajmuje się kulturą zamieszkiwania, wzornictwem, niemiecko-polskimi relacjami artystyczno-historycznymi, a także problematyką miejską. Autor wielu artykułów i książek, w tym: Patrycjuszowski dom gdański w czasach nowożytnych (Warszawa 2005), Sołacz. Domy i ludzie (Poznań 2009, 2012); Na starym Grunwaldzie. Domy i ich mieszkańcy (Poznań 2012) [wraz z A. Paradowską]. Wydał także Ludowość na sprzedaż. Towarzystwo Popierania Przemysłu Ludowego, Cepelia, Instytut Wzornictwa Przemysłowego, Warszawa 2013.

Jola Starzak
Architekt i urbanista. Studiowała architekturę na Wydziale Architektury na Akademii Architektury i Urbanistyki w Rotterdamie w Holandii i na Wydziale Architektury i Urbanistyki Politechniki Poznańskiej, a także urbanistykę na Wydziale Planowania Przestrzennego na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Tilburgu w Holandii. Od 2006 roku współpracuje z polskim magazynem architektonicznym "Architektura Murator" jako korespondent zagraniczny, pisząc artykuły o najciekawszych wydarzeniach kulturalnych, związanych z architekturą i designem, odbywających się w Belgii i Holandii.

Ewa Klekot
Antropolożka sztuki, tłumaczka, absolwentka archeologii i etnografii, doktor nauk o sztuce. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje ją interdyscyplinarne podejście do badań znaczeń przedmiotów materialnych, w tym także przedstawień obrazowych. Prowadzone przez nią zajęcia dotyczą antropologii sztuki, antropologii muzeum i społecznego konstruowania zabytków w Polsce. W School of Form prowadzi i koordynuje zajęcia z antropologii.

Jerzy Borowczyk
Historyk literatury. Zajmuje się romantyzmem, któremu poświęcił dwie książki – „Rekonstrukcja procesu filomatów i filaretów 1823-1824” (2003) oraz „Zesłane pokolenie. Filomaci w Rosji 1824-1870” (2014). Pisuje również o literaturze dwudziestego wieku i najnowszej. Wspólnie z Michałem Larkiem nagrał i spisał tomy wywiadów z pisarzami, reporterami i politykami („Rozmowa była możliwa”, 2008; „Przywracanie, wracanie. Rozmowy szczecińskie z Arturem Danielem Liskowackim”, 2014; „Punkty zapalne. Dwanaście rozmów o Polsce i świecie”, 2016) oraz ułożył antologię polskiej liryki nowoczesnej („Powiedzieć to inaczej” 2011). Wraz z Zofią Dambek-Giallelis i Elżbietą Lijewską wydał przewodnik literacki „Na tropach Adama Mickiewicza w Wielkopolsce” (2013). Z kolei razem z Wojciechem Hamerskim ułożył książkę „Co piłka robi z człowiekiem? Młodość, futbol i literatura -antologia” (2012).

Wstęp na wykład jest wolny po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego.

Powyższe wydarzenie adresowane jest do subskrybentów naszego newslettera.

Wysłanie zgłoszenia udziału w wydarzeniu będzie uznane za wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji uczestnictwa w wydarzeniu (więcej szczegółów dot. przetwarzania danych osobowych)