XXI wiek nazywany jest erą doświadczeń, a przedmioty i przestrzenie stają rekwizytami w teatrze (nie)codzienności. Projektanci coraz częściej niż estetyczną formą zajmują się strefą symboli i kulturowych praktyk. Jak projektować doświadczenia i rytuały? By mądrze ingerować w tę subtelną przestrzeń, twórcom potrzebna jest interdyscyplinarna wiedza, humanistyczna wrażliwość i wyczucie formy. Podczas spotkania w School of Form przyjrzymy się praktykom i rytuałom wokół świąt Bożego Narodzenia. Dlaczego święta zagościły w kalendarzu ludzkości? Co oznaczają usankcjonowane przez zachodnioeuropejską tradycję bożonarodzeniowe symbole? Jakie zmysły - i dlaczego - pracują najintensywniej przy świątecznym stole? Co stanowi o wyjątkowości podarunków? Czy święta można zaprojektować i jak to zrobić? Zapraszamy w fascynującą podróż przez symbole i tradycje oraz po garść projektowych inspiracji do School of Form 12 grudnia o godzinie 18.00 Wstęp wolny po uzupełnieniu formularza zgłoszeniowego.

Agata Kiedrowicz

mbz

Projektantka, kuratorka, edukatorka. Pracuje interdyscyplinarnie, na styku humanistyki, sztuki i designu. Szczególnie Interesuje ją projektowanie dla zmysłów. Sensoryczną wiedzę wykorzystuje we własnej praktyce - prowadzi, wraz z Martą Szostek, studio projektowe SUPERGIRLS DO DESIGN, specjalizujące się w tworzeniu scenografii i doświadczeń kulinarnych, stworzyła dwa autorskie zapachy w projekcie “Kuchenne sensorium” - oraz bada sensoryczne praktyki artystów i projektantów, publikując teksty i wywiady w branżowej prasie (m.in. Design Alive, KUKBUK, USTA, Newsweek Slow, FUTU, Monitor Magazine, TUU Magazyn, Notes Na 6 Tygodni/Bęc Zmiana) oraz w wydawnictwach naukowych. Wykłada w School of Form, Akademii Sztuki w Szczecinie oraz Collegium da Vinci, gdzie kieruje studiami podyplomowymi z obszaru mody i nowych mediów. Współpracuje z projektantami, artystami, instytucjami kultury i sztuki. Kuratorka wielu wystaw, m.in. „Polish Design Island”, „To czuć! Projektowanie dla zmysłów” pokazywanych m.in. na Arena Design 2017, w ramach konferencji TEDx “Senses”, podczas Vienna Design Week, Brussels Design September, Łódź Design Festival oraz w przy ambasadzie RP w Kopenhadze. Uważa, że dobry smak oznacza czułą i uważną postawę wobec ludzi i rzeczywistości.

Zdjęcie intro: obiekty projektu Marty Szostek oraz Matyldy Halkowicz / SUPERGIRLS DO DESIGN