Łódź Design Festival powstał w 2007 roku jako przegląd osiągnięć polskiego wzornictwa. Od początku prezentuje design w różnych jego odsłonach – od wzornictwa przemysłowego, poprzez projektowanie graficzne, architekturę, rzemiosło, aż po kreowanie usług i interakcji. Dziś skupia się na stawianiu pytań, interpretacji zjawisk i krytycznej dyskusji. Prezentuje innowacje i projekty mające duży wpływ na nasze otoczenie. Łódź Design Festival to wydarzenie, na którym inspiracji poszukiwać mogą projektanci, architekci, przedstawiciele zawodów kreatywnych, a także każdy zainteresowany kulturą i wzornictwem. Festiwal realizowany jest dzięki wieloletniemu wsparciu Urzędu Miasta Łodzi i Łódzkiego Centrum Wydarzeń.Tegoroczna edycja festiwalu odbywa się pod hasłem LEPIEJ, zapraszamy!

Tegoroczną edycję organizujemy z pełną świadomością zmian, jakie zaszły w naszym życiu. Zmian, dla których katalizatorem była pandemia, a która w wielu przypadkach jedynie przyspieszyła zachodzące już procesy – mówi Michał Piernikowski, dyrektor ŁDF, dodając, że największa uwaga zostanie poświęcona innowacyjności służącej mądrzejszemu i staranniejszemu projektowaniu: – Żebyśmy lepiej mogli diagnozować problemy i proponować rozwiązania, które zadbają o nasze zdrowie, poprawią komfort psychiczny i bezpieczeństwo. Podpowiemy, w jaki sposób projektować tak, by ulepszyć nie tylko sytuację jednostki, ale i całych społeczności.

WYSTAWA

Laboratorium Wspólczesności
Organizatorzy: School of Form i Łódź Design Festival

pogladowe

Laboratorium Współczesności to przedstawienie punku widzenia młodych projektantów na wyzwania współczesności, zarówno natury ekologicznej, jak i odnoszące się do konsumpcjonizmu, wyczerpujących się zasobów energii, nadchodzącego kryzysu ekonomicznego czy obserwowanego wzrostu diagnozowanych zaburzeń psychicznych. Projekty zostały zrealizowane jako koncepcje, z naciskiem na rozważania materiałowe sprzyjające użytkownikom i środowisku. W przedsięwzięciu wzięło udział 16 zespołów projektowych, złożonych ze studentów II roku kierunku polsko- i anglojęzycznego. Projekt zrealizowany w ramach zajęć z materiałoznawstwa.

Autorami i twórcami projektów są studenci School of Form: Wiktor Pawlak, Julia Bujak, Matylda Wolwowicz, Hubert Potrawiak, Karolina Gerschmann, Zuzanna Łapacz, Inga Turska, Anton Kamar, Katarzyna Modzelewska, Anastasiia Karpenko, Jagoda Biernacka, Julia Augustyniak, Anastazja Derenowska, Yelyzaveta Dyhalo, Jagoda Harton, Alina Kortenko, Amelia Kucińska, Anastasiia Ozirianska, Helena Rytwińska, Zuzanna Tomaszewska, Sofiia Voitskhovska, Zofia Zduńczyk, Bariskan Aydin, Taleb Bonilla, Ekin Tuna Ergut, Mohammad Farshad, Muntaz Kaya, Qingpeng Li, Batikan Turna, Gulce Yergal, Ladan Zadfar, Hanna Zvolembovska.
Opiekunką projektu jest wykładowczyni dr Joanna Jo Jurga.

Kiedy: 14 – 23 maja 2021
Gdzie: Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, ul. Tymienieckiego 3

184230436 160425639354326 8449078668201026327 n

Wystawa finałowa Make Me!
Konkurs make me! to kluczowy element Łódź Design Festival realizowany od jego drugiej edycji; obecnie jeden z najważniejszych międzynarodowych konkursów dla projektantów młodego pokolenia. Adresowany jest nie tylko do designerów, ale także adeptów kierunków artystycznych i projektowych.

Prace oceniane są dwuetapowo przez specjalnie dobrane, różnorodne w swoich zainteresowaniach grono jury. Pierwszej selekcji jury dokonuje na podstawie przesłanych formularzy, wybieranych jest około 20 najlepszych projektów, które prezentowane są później podczas festiwalu na wystawie konkursowej. W drugim etapie wybierany zostaje zwycięzca, który otrzymuje nagrodę główną. Pula nagród make me! Design Awards 2021 to aż 70 000 zł! Dzięki 15-letniemu wsparciu Ceramiki Paradyż, również w tym roku do najlepszych, młodych projektantów trafią nagrody finansowe make me! Paradyż Awards o łącznej wartości 60 000 zł. Nagrodę make me! Interprint Award w wysokości 10 000 zł przekaże jej Sponsor, firma INTERPRINT Polska.

Zwycięzców konkursu poznamy już 14 maja o godz. 18:00 podczas gali wręczenia nagród, której transmisję będzie można oglądać online. Szczegóły na stronie lodzdesign.com

Udziałem w wystawie konkursowej wyróżniony został absolwent School of Form, Bartosz Brylewski ze swoim projektem dyplomowym "Jak na nowo wynaleźć rzemiosło?"

brylewski 1

więcej o projekcie Bartosza Brylewskiego