W dniach 16–19 września podczas Łódź Design Festival absolwenci dwóch ostatnich roczników zaprezentują swoje prace licencjackie. Tegoroczna edycja projektów z serii Graduation jest pod wieloma względami wyjątkowa. Ze względu na ograniczenia pandemiczne zdecydowano się na hybrydową formę. Łódzkie wydarzenie od 2007 r. prezentuje design w różnych odsłonach i stanowi inspirację dla projektantów, architektów oraz przedstawicieli zawodów kreatywnych. Festiwal realizowany jest dzięki wieloletniemu wsparciu Urzędu Miasta Łodzi i Łódzkiego Centrum Wydarzeń.

ŁDF21 LEPIEJ 2.0 1200x628px

Tegoroczna edycja Graduation Show, której punktem centralnym jest prezentacja dyplomów absolwentów, powinna być siódmą z rzędu. Z powodu pandemii nie odbyła się jednak poprzednia, szósta edycja wydarzenia, obrony przeciągnęły się w czasie, a organizatorzy do ostatniej chwili nie mieli pewności, co przyniesie lato 2021 r. i czy uda się zaprezentować prace szerszej publiczności. Dlatego w tym roku zamiast przedstawienia przedmiotów zaprojektowanych przez absolwentów, zdecydowano się na pokazanie ich zdjęć, wykonanych w klimatycznych wnętrzach centrum kulturalnego Sinfonia Varsovia (dawny Wydział Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego) przy ul. Grochowskiej w Warszawie. Numeracja tegorocznej wystawy również jest wyjątkowa: 1/2(6+7). Prezentują bowiem prace połowy (½) absolwentów poprzedniego (6.) i obecnego (7.) rocznika.

Swoje prace dyplomowe prezentują absolwenci specjalności communication, domestic, fashion oraz industrial design:

• Natalia Siódmak-Ryczkowska – Zdrój – system filtrowania naturalnego;
• Kamil Nowicki – kishki;
• Natalia Połom – Mitigare. Pocztówka multisensoryczna;
• Dobrochna Witczak – Lądowanie na księżycu;
• Xu Zhang – Electric ceramics: the implementation of electrical conductivity in ceramic design; Sophie Welsch – Dziecko i Nawka. W poszukiwaniu Kamienia.

Dyrekcja artystyczna wystawy: Paulina Matusiak, School of Form w Warszawie.

Zdjęcia wykonali: Arkadiusz Szwed, Bartosz Grześkowiak i Paulina Matusiak.

Stylizacja: Paulina Matusiak, Agnieszka Jacobson-Cielecka, Arkadiusz Szwed, Bartosz Grześkowiak.

Opracowanie graficzne: Paulina Matusiak, Bartosz Grześkowiak.

Tematyka prac tegorocznych absolwentów doskonale wpisuje się w wymowę Łódź Design Festival, który skupia się na stawianiu pytań, interpretacji zjawisk i krytycznej dyskusji, a także pokazuje projekty, które mają bezpośredni wpływ na nasze otoczenie. Dzieła zaprezentowane na Graduation Show 1/2(6+7) opowiadają rodzinne historie, starają się poszukiwać odpowiedzi na pytania o przyszłość planety, relacji międzyludzkich i granic materii.

Prace będzie można obejrzeć w dniach 16–19 września w godzinach 10.00–20.00 na dziedzińcu Art_Inkubatora w łódzkiej Fabryce Sztuki, prz ul. ks. bp. Wincentego Tymienieckiego 3.

Od początku swojego istnienia, czyli przez 10 lat, Katedra Projektowania Uniwersytetu SWPS wykształciła absolwentów zarówno z Polski, jak i zagranicy: z Ukrainy, Chin, Rosji, Białorusi, Słowacji czy Norwegii. Cechą wspólną wszystkich prac jest wrażliwość autorów oraz umiejętne korzystanie z narzędzi badawczych. Dzięki temu rozwiązania stworzone przez młodych projektantów odpowiadają na aktualne społeczne potrzeby i zjawiska społeczne.

16-19 września 2021 r.
godz. 10.00-20.00
dziedziniec Art_Inkubatora w łódzkiej Fabryce Sztuki, prz ul. ks. bp. Wincentego Tymienieckiego 3