Książka „Ogień na środku placu” została zaprojektowana przez studentów II roku wzornictwa na specjalności communication design w ramach zajęć "Publikacja". Serce książki stanowi esej Marcina Wichy „Transparenty”. Autorzy i autorki dołączyli do niego kilka inspirujących rozmów: z Pawłem Starcem, który dokumentuje i fotografuje protesty Olą Jesionowską, która zaprojektowała logo Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, Karoliną Gembarą, która współtworzy Archiwum Protestów Publicznych oraz anonimowymi uczestnikami i uczestniczkami manifestacji. Nie tylko treść, lecz także oprawa graficzna książki jest wyjątkowa – bogata w fotografie i ilustracje oddające ducha ulicznych protestów.

001 OgienNaSrodkuPlacu lowres

Czy można zaprojektować protest?

Autorki i autorzy książki szukają odpowiedzi na to pytanie. Poprzez wywiady, teksty i ilustracje zgłębiają przede wszystkim zagadnienie wizualnej sfery manifestacji. Dlatego inspirację do powstania tej publikacji stanowił właśnie esej Marcina Wichy. Bierze on bowiem na warsztat język transparentów, ich specyficzną typografię, kompozycję oraz czas i miejsce ujawniania haseł na różnych protestach. Zadaje też szereg istotnych pytań o związek projektowania z protestami i o rolę komunikacji wizualnej we współczesnym, skonfliktowanym świecie. Publikacja studentów wzornictwa stanowi też rzecz jasna punkt wyjścia do rozważań na temat wolności słowa.

„Zdarzają się protesty, których identyfikacja wizualna jest spójna. Protesty jednego znaku lub jednego słowa. Czasem wystarczy kostium lub rekwizyt: żółta kamizelka, parasolka, wstążka, świeca, latarka w telefonie. Bywają też protesty wielogłosowe. Takie protesty obrastają w kolejne hasła. Przypominają tablicę ogłoszeniową. Chaotyczny meeting, na którym wszyscy chcą wykrzyczeć swoje racje. Każdy szuka własnych słów i zgłasza wolne wnioski”  — pisze Wicha w swoim tekście, a młodzi projektanci uzupełniają jego spostrzeżenia.

013 Ogien na srodku placu 56 57 lowres

011 Ogien na srodku placu 8 9 lowres

015 Ogien na srodku placu 68 69 lowres

Publikacja

W procesie projektowania książki, autorzy i autorki otrzymali możliwość wypróbowania narzędzi do składu tekstu, poznania technologii druku offsetowego oraz zastosowania rozmaitych narracji książkowych (linearnych, a-linearnych, strukturalnych, chaotycznych). Dzięki ich wysiłkowi powstała publikacja, która korzystając z różnych surowców i dynamicznego layoutu, jest atrakcyjna dla czytelników zarówno literacko, jak i wizualnie.

Książka ukazała się nakładem School of Form Uniwersytetu SWPS.

• Redakcja: Piotr Matey, Julia Fohs, Anton Komar
  • Projekt: Katarzyna Modzelewska, Pola Małaczewska, Veronika Nikiforova, Kateryna Skyba
  • Promocja: Elżbieta Roman i Dominika Kaczmarczyk
  • Fotografie: Paweł Starzec, Piotr Matey
  • Ilustracje: Katarzyna Modzelewska, Kateryna Skyba

008 OgienNaSrodkuPlacu lowres

009 OgienNaSrodkuPlacu lowres

Partnerzy biznesowi

Arctic Paper Polska Sp. z o.o.

Arctic Paper Logo rgb black

Papyrus Sp. z o.o.

Papyrus logo for print cmyk 60

Zakład Poligraficzny Moś i Łuczak

Mos i Luczak BW

Koordynacja projektu

Honza Zamojski min1

Honza Zamojski – artysta, redaktor, wydawca i projektant książek. Założyciel wydawnictwa Morava oraz wydawnictwa Mundin. Uczestnik wielu wystaw i autor cyklu wykładów „Jak to jest zrobione” (m.in Centre Pompidou, MoMA Library NY, TypoTalks Berlin). Za publikację „Jak jsem potkal dábla” otrzymał w 2011 r. brązowy medal w konkursie „Najpiękniejsza Książka Świata 2010”. W tym samym roku został także laureatem Plebiscytu RDK organizowanego przez Program III Polskiego Radia, otrzymując tytuł Kulturysty Roku.