Studenci School of Form uczą się projektowania z użyciem robotów przemysłowych KUKA. Roboty to narzędzia, które w nieocenionym stopniu wzbogacają warsztat projektanta. Praca z nimi ma również wymiar metaforyczny: to przekraczanie barier i szukanie nici porozumienia między maszyną a człowiekiem.

KUKA case study School of Form photo 1

Stare rzemiosło i najnowsze technologie

School of Form kształci przyszłych projektantów, ucząc ich łączenia wiedzy i umiejętności praktycznych z pierwiastkiem humanistycznym. Kwintesencją tego nieszablonowego podejścia do nauki jest specjalność Industrial Design ukierunkowana na procesy i technologie wykorzystywane w produkcji przemysłowej z jednoczesnym zachowaniem analogowego, rzemieślniczego charakteru wytworzonych przedmiotów.

Roboty KUKA współpracują ze studentami tej specjalności przy wykonywaniu niezliczonych zadań i projektów – od prostego rysowania i kaligrafowania aż po plecenie koszy, wytwarzanie ceramiki czy formowanie arkuszy metalu lub blachy. Przedmioty wyprodukowane przez robota mają precyzyjnie uformowane kształty – ten efekt jest niemożliwy do osiągnięcia pracą ludzkich dłoni. Wytworzone w ten sposób naczynia mają cienkie i delikatne ścianki, a wyprodukowanie karoserii do samochodu staje się zadaniem, które spokojnie jest w stanie wykonać student w ramach pracy zaliczeniowej.

KUKA case study School of Form photo 2

Przyszłość należy nie do tych projektantów, którzy będą umieli pleść koszyki, chociaż mam nadzieję, że ta umiejętność nigdy nie zaginie, ale do tych, którzy będą umieli przetłumaczyć unikatowe procesy na procesy technologiczne w taki sposób, że one nie przestaną być unikatowe. Współpraca z takim narzędziem jak KUKA daje projektantowi bardzo uniwersalne wykształcenie, ponieważ uczy myślenia procesem, a nie konkretnym narzędziem – mówi dr Agnieszka Jacobson-Cielecka, dyrektor programowa School of Form, Dziekan Wydziału Projektowania.

Jak to działa?

Sterowanie robotami KUKA odbywa się przy użyciu kodu komputerowego generowanego w programie Grasshopper. Program ten interpretuje zamiary człowieka i przekształca go w algorytm, który następnie przekazuje polecenie maszynie.

Dotychczasowe projekty, które powstały w School of Form, najczęściej są z obszaru rzemiosła – mówi Sara Boś, kierowniczka warsztatu KUKA i warsztatu maszyn numerycznych. – Najczęściej rzeczywistość pokazuje nam, że nie jest to przełożenie jeden do jeden. Ergonomia i anatomia robota są zupełnie inne niż człowieka. Staramy się tworzyć trajektoria proste dla robota, a jednocześnie niewykonalne lub trudne do wykonania dla człowieka. Bardzo dobrym przykładem takiej czynności jest narysowanie idealnie prostej linii.

Najnowsze prace studentów Industrial Design to projekty związane z wyrabianiem glinianych misek, a także tłoczeniem blachy (te ostatnie zostały zaprezentowane m.in. w programie dla warszawskich ogródków działkowych - Projekt Działka)

Miski wyrabiane z pomocą robota powstawały w pracowni ceramicznej School of Form. Do ich wytworzenia studenci wykorzystali gumowe balony. Robot maczał je w glinie, a po zastygnięciu materiału powietrze z balonów zostało spuszczone. W ten sposób zespół złożony z robotów i ludzi wyprodukował wyjątkowe naczynia o subtelnych ściankach.

IMG 20210326 112556

Więcej o robotach KUKA przeczytasz tutaj.