Allegro Prize 2022 – rusza kolejna edycja międzynarodowego konkursu dla artystów sztuk wizualnych!

Już 11 maja ruszała kolejna edycja Allegro Prize, którego organizatorami są Allegro oraz Contemporary Lynx. Celem konkursu jest wsparcie i promocja artystów sztuk wizualnych z całego świata.

W tegorocznej edycji, łączna pula nagród wynosi 80 tysięcy złotych. Oprócz 3 zwycięzców wyłonionych przez międzynarodowe jury związane ze światem sztuki, zostanie przyznana również dodatkowa Nagroda Publiczności. Allegro oraz Fundacja Contemporary Lynx z przyjemnością ogłaszają 3 edycję konkursu Allegro Prize, w którym łączna pula nagród wynosi 80 tysięcy złotych. Jego celem jest przede wszystkim wsparcie i promocja sztuki oraz wyłonienie nowych artystów. Za nami dwie udane edycje konkursu Allegro Prize, w których w sumie wzięło udział ponad 3 tysiące artystów z całego świata. W zeszłym roku otrzymaliśmy zgłoszenia z ponad 90 krajów, a na podium znaleźli się artyści z Indii, Afganistanu oraz Polski, którzy w swoich pracach poruszają istotne kwestie społeczne. Jako jedna z największych platform sprzedażowych chcemy swoimi działaniami wspierać środowisko artystyczne i dać artystom możliwość zaprezentowania swoich prac szerokiemu gronu odbiorców – mówi Karolina Miszczak, właścicielka kategorii Kolekcje i sztuka na Allegro. Allegro Prize to również pewnego rodzaju platforma, gdzie miłośnicy sztuki, kuratorzy, kolekcjonerzy i właściciele galerii z całego świata mogą poznać nowe talenty, wyróżnione przez jury, w którym zasiadają znane wśród artystów nazwiska. W tegorocznej edycji zgłoszenia oceniać będą: Joanna Kamm (dyrektorka Liste Art Fair Basel), Ksenia Malykh (szefowa Platformy Badawczej PinchukArtCentre), Slavs and Tatars (znany na całym świecie kolektyw artystyczny), Anja Rubik (supermodelka, filantropka i założycielka fundacji Sexed.pl), Dorian Batycka (kurator sztuki i pisarz), oraz organizatorzy – Dobromiła Błaszczyk & Sylwia Krasoń (historyczki sztuki, redaktorki naczelne magazynu Contemporary Lynx) a także Karolina Miszczak (właścicielka kategorii Kolekcje i sztuka na Allegro).

fb cover grupa PL

Allegro Prize jest otwarte dla wszystkich artystów. Zachęcamy do udziału każdego, niezależnie od wieku czy dyscypliny, włączając w to również osoby, które nie ukończyły studiów artystycznych. Wiemy, że wsparcie merytoryczne jest istotnym elementem, który pozwala artystom na dotarcie do szerokiego grona odbiorców. Dlatego obok nagród finansowych, przyznane zostaną również wyróżnienia, czyli publikacja prac na łamach magazynu Contemporary Lynx oraz promocja na kanałach social media – mówią redaktorki naczelne Dobromiła Błaszczyk i Sylwia Krasoń, Contemporary Lynx Magazine.

Nagrody

W tym roku jury przyzna 3 nagrody finansowe o wartości 25 tysięcy złotych każda, a także 10 wyróżnień. Oprócz tego, zwycięzcy będą mieli możliwość zaprezentowania swoich prac na łamach Contemporary Lynx w specjalnym artykule poświęconym ich twórczości. Tegoroczna edycja została również rozszerzona o Nagrodę Publiczności o wartości 5 tysięcy złotych. Po ogłoszeniu shortlisty 16 listopada, każdy będzie mógł zagłosować na swojego faworyta spośród 30 nazwisk wyłonionych przez jury.

Ważne daty

Artyści mogą wziąć udział w konkursie Allegro Prize, składając swoje portfolio na stronie https://allegroprize.pl/ oraz www.contemporarylynx.co.uk/allegroprize, od 11 maja do 27 września 2022 roku.
Ogłoszenie listy 30 artystów zakwalifikowanych do finału: 16 listopada 2022 r.
Głosowanie na Nagrodę Publiczności: od 16 listopada do 1 grudnia 2022 r.
Ogłoszenie zwycięzców: 6 grudnia 2022 r.

Organizatorzy

Allegro jest platformą pierwszego wyboru dla polskich konsumentów, osiągającą wysoki  wzrost przychodów, rentowność i przepływy pieniężne przy dużej skali działalności. Grupa  prowadzi wiodącą platformę handlową typu marketplace w Polsce, jaką jest Allegro.pl, oraz  wiodącą porównywarkę cenową w Polsce — Ceneo.pl. Jako najbardziej rozpoznawalna marka  e-commerce i największy podmiot prowadzący działalność w branży handlu detalicznego  artykułami niespożywczymi w Polsce pod względem GMV, Allegro.pl jest również jednym z 10  największych portali e-commerce na świecie oraz należy do 100 największych portali  internetowych na świecie pod względem miesięcznej liczby wizyt.

Contemporary Lynx Magazine to jedna z największych niezależnych i międzynarodowych  publikacji o sztuce i kulturze z siedzibą w Londynie. Podczas 8 lat funkcjonowania wydało 38  964 egzemplarzy magazynu, a wersja online dotarła do 1,5 miliona czytelników w 201 krajach.  Magazyn poświęcony jest sztuce i kulturze, fotografii, designowi i kolekcjonowaniu. Dostępny  jest w Europie, Azji i Ameryce m.in. w Tate Modern, Henry Moore Foundation, oraz 18 targach  na świecie w tym Art Basel w Basel, Miami, Hong Kongu, lub Frieze Art Fair w Londynie, Nowym  Jorku i Los Angeles. Dzięki współpracy z ekspertami z całego świata dostarcza solidnej wiedzy,  zawiera wywiady z kluczowymi postaciami ze świata sztuki oraz szereg wnikliwych esejów,  które omawiają aktualne trendy w sztuce. Magazyn koncentruje się na szukaniu nowych i  wschodzących artystów.

Partnerzy

Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie,
Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, Vilnius Academy of Arts, Akademia Sztuki w Szczecinie,
School of Form.