„Graduation Show” to najważniejsze wydarzenie dla studentów i studentek School of Form, wieńczące cztery lata studiów. Prace i projekty dyplomantów, w które włożyli nie tylko serca i energię, lecz także wiedzę i umiejętności zdobyte na studiach, zostaną po raz pierwszy zaprezentowane szerokiemu gremium. Wernisaż odbędzie się 10 marca 2023 r. o godz. 17.00 w holu głównym warszawskiej filii Uniwersytetu SWPS. Wystawę będzie można oglądać do 24 marca 2023 r.
Szczegóły dotyczące wystawy
• Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 10 marca 2023 r. o godz. 17.00 w holu głównym warszawskiej filii Uniwersytetu SWPS.
• Termin: Wystawę będzie można oglądać od 10 do 24 marca 2023 r.
• Miejsce: Hol główny warszawskiej filii Uniwersytetu SWPS, ul. Chodakowska 19/31, Warszawa
Koniec wieńczy dzieło
Proces przygotowania pracy dyplomowej w School of Form trwa w założeniu rok, w praktyce obejmuje jednak cały okres czteroletnich studiów, których program został ułożony w taki sposób, aby krok po kroku prowadzić do projektu dyplomowego. Projekt dyplomowy jest wyjątkowy – trudniejszy, obciążony większymi emocjami i ambicjami. Uczeni wrażliwości na społeczeństwo i środowisko studenci i studentki czują, że ich obowiązkiem jako projektantów jest kwestionowanie przyjętego porządku i zmienianie świata. Aby zaprojektować coś od nowa, trzeba dobrze zrozumieć i zbadać to, co już jest, oraz zastanowić się, dlaczego jest właśnie takie. Trzeba poznać kontekst, odbiorcę, potrzeby i ograniczenia, a także znaleźć niszę – niezauważony, niezagospodarowany, niezaprojektowany jeszcze kawałek. Wystawa udowadnia, że chociaż wszystko już zostało zaprojektowane, można to zaprojektować jeszcze raz – inaczej.
Rozwiązanie dzisiejszych problemów i refleksja nad przyszłością
Tegoroczne prace dyplomowe opowiadają o tęsknocie za domem i dumie z własnej kultury. Zagłębiają się w lokalność, badają źródło uczucia przynależności, zatrzymują w filmowej klatce marzenia dzisiejszej studenckiej społeczności, aby można było o nich z zaciekawieniem posłuchać za kilka czy kilkanaście lat. Projekty podnoszą problem nadkonsumpcji i wpływu używanych materiałów na środowisko naturalne. Studenci i studentki wykorzystują w swojej twórczości m.in. stare opony czy odzież, łącząc sentyment z upcyklingiem, szukają również alternatywnych surowców. Wiele projektów skłania do refleksji nad ulotnością pamięci i nieznaną przyszłością.
Pomysły praktyczne i abstrakcyjne
Część autorów i autorek zaprojektowało praktyczne rozwiązania wspierające ciało i ducha, kojące zmysły, dające możliwość odpoczynku. Inne prace są abstrakcyjne, stanowią zabawę formą, zachęcają do zadawania pytań i samodzielnego szukania odpowiedzi.
Wśród wartych uwagi prac znajdziemy m.in.:
• poduszki wypełnione sezonowymi ziołami, zwiększające komfort snu
MayHay, Joanna Sidor
• masażer stóp
StopiGaj [Plac zabaw dla stóp], Anna Kwoka
• książkę z ruchomymi elementami, zachęcającą do refleksji nad ciałem
My [our] Body, Emilia Trawińska
• serię plakatów „Potwór Gender”, manifestujących absurdalność i nieadekwatność ilustrowanego pojęcia
Moja droga do aktywizmu, Laura Pawlicka
• poetycką metaforę wspomnień, które – niczym baloniki – w miarę upływu czasu zniekształcają się i stopniowo zanikają
• stołek będący jednocześnie domkiem dla kota
TILL KIT, Semen Kozulin
• obiekty przeczące zasadom projektowania, stanowiące krytykę niedostatków przestrzeni miejskic
Design Partyzancki, Jacek Vasina
• film o ambicjach i planach szesnaściorga studentów School of Form
autoPORTREtY, Łucja Zięciak
Poznaj School of Form i studia z obszaru projektowania
Studiuj Wzornictwo w School of Form. Sprawdź jak specjalności i ścieżki oferujemy.