Serdecznie zapraszamy na wystawę niezwykłego projektu "Ludzie z fabryki porcelany" do Concordii Design 20-25 czerwca.

20 czerwca, o godzinie 17.00 odbędzie się wernisaż i wykład Arka Szweda i Ewy Klekot, którzy opowiedzą o projekcie.

Więcej informacji w wydarzeniu na Facebooku >>

cmielow1

fot. A. Szwed

Serwis „Ślad człowieka” powstał w ramach projektu „Ludzie z fabryki porcelany”, który łączy badania antropologiczne z krytycznym dizajnem i jest realizowany przez Ewę Klekot, antropolożkę z Uniwersytetu Warszawskiego i School of Forma i Arkadiusza Szweda, ceramika ze School of Form.

Naczynia zostały wyprodukowane w fabryce porcelany w Ćmielowie - jednej z najstarszych fabryk ceramicznych Polsce. Fabryka, założona w 1790 roku, od 1838 roku zajmuje się produkcją porcelany. Projekt „Ludzie z fabryki porcelany” jest finansowany przez polskie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.

Serwis wykonano na fabrycznej linii produkcyjnej, lecz jego wytwórcy pracowali w rękawiczkach, których palce zanurzono w solach kobaltu. Ślad ich dotyku był prawie niewidoczny aż do czasu wypału, gdy kobalt stał się ciemnoniebieski. W ten sposób porcelana stołowa zachowała dotyk rąk pracowników, ujawniając rolę "czynnika ludzkiego" w produkcji przemysłowej.

Wystawę „Ludzie z fabryki porcelany” sami twórcy serwisu – pracownicy ćmielowskiej fabryki – mogli obejrzeć w dniach 6-8 czerwca 2017 w hali fabrycznej własnego zakładu. W dniach 20-25 czerwca wystawę będzie można obejrzeć w poznańskim centrum Concordia Design.

cmielow2

cmielow4