Dekalog designera

„Co mamy czynić? I co ja mam teraz zrobić?” – te pytania zadaje sobie każdy, każdego dnia i każdy na swój sposób szuka odpowiedzi. Religia proponuje wierzącym pomoc w postaci Dekalogu; zbioru zasad moralnych, pozwalających odróżnić dobro od zła i wytyczyć ścieżkę postępowania. Co natomiast pozwala odróżnić dobry design od złego, w czasach gdy funkcjonalność i estetyka to oczywistość, a niekiedy nawet przeżytek? Jak wierzyć w wartość projektowania w świecie przepełnionym obiektami ? Jak i co projektować w zgodzie ze sobą i coraz bardziej wymagającym rynkiem? – o tym, w formie (subiektywnego ) dekalogu, opowie Aleksandra Jakuć, zeszłoroczna absolwentka MA Contextual Design na Design Academy Eindhoven.

dekalog 2000 1316

Wykład jest otwarty. Obowiązują wcześniejsze zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy

Aleksandra Jakuć

Projektantka, która wierzy, że w świecie pełnym obiektów, odpowiedzialność ciążąca na projektantach jest większa niż kiedykolwiek przedtem. Nie wystarczy już (na szczęście) tworzyć obiektów, gdzie jedyną jakością jest łatwo przyswajalna estetyka. Wyjściem, które proponuje w zamian, jest podjęcie próby kreowania istotnych doświadczeń za pomocą designu. Przyszłość projektowania leży prawdopodobnie w otwarciu się na inne dyscypliny. Ta postawa wymaga nowego podejścia do edukacji w tej dziedzinie i samego procesu tworzenia. Aleksandra pracuje obecnie nad projektami w dziedzinie sztuki dźwięku w Holandii, w celu połączenia sceny muzyki elektronicznej z szeroko rozumianą sztuką/designem/kulturą.

Aleksandra Jakuc

Termin i miejsce