Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy "Superbohater", która gościć będzie w holu budynku Bałtyk w Poznaniu w dniach 18 lipca - 1 sierpnia 2018 roku!

"Superbohater" to jedna z dwóch wystaw, które planujemy pokazać w lipcu i sierpniu w budynku Bałtyk. Obu prezentacjom towarzyszyć będzie oprowadzanie kuratorskie oraz wykłady ekspertów School of Form.

Wystawa "Superbohater", której kuratorem jest szef studia ceramicznego School of Form Arkadiusz Szwed, to prezentacja efektów półrocznych zajęć na drugim roku specjalności domestic design. To zachęta do kreatywności i eksperymentu z porcelaną. Zadaniem studentów było zaprojektowanie i wykonanie zestawu naczyń ceramicznych. Zajęcia służyły oswajaniu się ze skomplikowanym procesem obróbki porcelany – materiału, który sam jest bardzo wymagający, kapryśny, do pewnego stopnia nieprzewidywalny. Były bodźcem do refleksji na temat pracy przy użyciu rąk i fizycznego wysiłku, którego efektem są obiekty unikalne. Punktem startu w procesie projektowym był wybór superbohatera, postaci fikcyjnej, lub jak najbardziej realnej - zbadanie jej cech fizycznych, atrybutów, cech charakteru, a następnie przeniesienie efektów researchu na pracę projektową.  W rezultacie podczas wystawy budynku Bałtyk pokażemy kilkanaście projektów ceramicznych, w których superbohater był inspiracją i punktem odniesienia.

OPROWADZANIE KURATORSKIE I WYKŁAD ARKADIUSZA SZWEDA „WSPÓŁCZESNA CERAMIKA UŻYTKOWA.TRENDY”
31 LIPCA GODZ. 20.00, hol budynku Bałtyk, ul. Roosevelta 22, Poznań
>>przeczytaj więcej>>

Organizator: School of Form (katedra projektowania Uniwersytetu SWPS), Przystań Sztuki
Prowadzący projekt:Arkadiusz Szwed, dr Anita Basińska (socjologia), dr Dawid Wiener (psychologia)

Kurator:
Arkadiusz Szwed

Miejsce: Bałtyk, ul. Roosevelta 22, Poznań, 18 lipca - 1 sierpnia 2018.

Co pokażemy na wystawie

UNPLUGGED SPEAKERS, Magdalena Skoczylas

Superbohaterką dla autorki stała się jej własna Babcia, posiadaczka licznych supermocy, w tym daru rozmawiania z roślinami. W efekcie powstały ceramiczne donice, inspirowane głośnikami i antycznymi teatrami.
Donice swoją formą nawiązują do stożka. Kształt działa jak „pasywny wzmacniacz”, który powiększa dźwięk naturalnie i najlepiej przekazuje dźwięk ku górze.
Elementem wzmacniającym mowę roślin jest zastosowanie schodkowej konstrukcji zarówno na zewnątrz jak i na wewnętrznych ścianach donic – ma ona pomóc w pochłanianiu nieproszonych częstotliwości, wzmacniając tym samym niesłyszalną dla zwykłych ludzi mowę roślin.

Magdalena Skoczylas Unplugged speakers

SIMBA, Aleksandra Stachowska

Simba z filmu muzycznego „Król Lew” to postać, która poprzez traumatyczne przeżycia – stratę ojca, przechodzi przemianę i w efekcie wzmacnia swój charakter. Autorka stworzyła maszynę formującą gips złożoną z rury PCV, posiadającej po cztery pręty z zaokrąglonymi końcówkami. Przykręcanie prętów powoduje, że powstaje forma obrazująca ból i cierpienie. Negatywne emocje wyrażone za pomocą formy/kształtu mają pomóc w ich uwolnieniu i odzyskaniu spokoju.

Aleksandra Stachowska Simba

ALTAR, Zhyldyz Kozhairova

Erast Fandorin, postać z książki Borisa Akunina to inspiracja do projektu Ołtarz. Bohater – detektyw, nagle traci najbliższych. Ból po stracie, zdrada, podstęp, z którymi się zetknął, nauczyły go życiowej mądrości i dały wewnętrzną siłę. Jego życiowym credo stała się życzliwość i pomoc potrzebującym, a także własny rozwój oraz życie w harmonii. Motto to zainspirowało autorkę do poszukiwań materiałów, które byłyby jego odzwierciedleniem. Wybrała drewno - stabilne i trwałe oraz porcelanę – mocną lecz również kruchą. porcelanowe mocne. Powstały drewniane podstawy, porcelanowa miska, czajnik i filiżanka, które razem tworzą swoisty ołtarz.

Zhyldyz Kozhoiarova 2 Altar