W świecie podlegającym nieustannym zmianom - klimatycznym, kulturowym i społecznym, rola projektantów jest nie do przecenienia. To oni, wyposażeni we wrażliwość, zmysł obserwacji, narzędzia badawcze i projektowe, mają szansę naprawiać świat.

Odpowiedzi projektowe na różnorodne, bardzo aktualne zjawiska pokazuje wystawa “Empatia, teraz!”, na którą School of Form zaprasza w dniach 19.10-14.12.2018. Design empatyczny to zagadnienie niezwykle bliskie School of Form, w której program nauczania zakłada włączanie nauk humanistycznych i społecznych do nauczania projektowania. Zajęcia prowadzone w duecie badacz-projektant mają z jednej strony uwrażliwić studentów na problemy i zjawiska społeczne, a z drugiej nauczyć wykorzystywania narzędzi badawczych w procesie projektowym.

Wystawa „Empatia, teraz!”, której pierwsza odsłona odbyła się podczas Gdynia Design Days 2018, zwraca uwagę na tak ważne problemy jak katastrofy naturalne, ubóstwo czy migracje. Propozycje projektantów pokazane w jej ramach zaskakują prostotą pomysłu i oszczędnością formy, jak w przypadku projektu Domek z kart- tymczasowych domów wykonane z materiałów pochodzenia papierowego, projektowane m.in. z myślą o poszkodowanych przez katastrofy naturalne.

P2Q0864a2880

Wzruszają jak School in the Box - aluminiowa skrzynia z akcesoriami edukacyjnymi, którą można szybko wysłać wszędzie tam, gdzie szkoła została zniszczona. Proponują proste metody przetrwania - Pack a Bag - plecak z produktami pierwszej potrzeby dla migrantów i uchodźców przybywających do Berlina. Mają funkcję integrującą jak polski projekt Kuchni Konfliktu - przedsiębiorstwa społecznego będącego przestrzeią do dialogu dla uchodźców w Polsce, poprzez tworzenie dla nich miejsc pracy.

P2Q0862a2880

Trwającej dwa miesiące wystawie towarzyszyć będzie cykl wykładów i dyskusji na ważne społecznie i kulturowo tematy. Do udziału zaproszeni zostali eksperci Uniwersytetu SWPS w zakresie projektowania, psychologii i prawa. Kalendarium wydarzeń oraz zapisy uruchomimy już wkrótce.

Zapraszamy do zgłoszenia udziału poprzez zamieszczony poniżej formularz.

O wystawie:

Empatia, teraz!
Kurator: Michał Bachowski
Organizator: School of Form Uniwersytetu SWPS
Współorganizator: Centrum Designu Gdynia

Wernisaż wystawy: 18.10.2018, godz. 18.00
Termin: 19.10-14.12.2018, dni powszednie w godzinach 12.00-18.00 ( z wyjątkiem 1-2.11.2018) oraz w wybrane weekendy w godzinach 10.00-16.00.
Siedziba: School of Form, ul. Głogowska 18, Poznań

[Form wystawa_18102018_sof not found!]