Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy “Empatia, teraz!”, który odbędzie się w siedzibie School of Form 18 października 2018 o godzinie 18.00. Towarzyszyć mu będzie oprowadzanie kuratorskie w wykonaniu Michała Bachowskiego a tuż po nim o godzinie 19.00 wykład Bliżej wykluczenia - bliżej wykluczonych dr Małgorzaty Gamian-Wilk, wykładowcy Uniwersytetu SWPS.

Zapraszamy do zgłoszenia udziału poprzez zamieszczony poniżej formularz.

O wystawie:

Chcąc stawić czoła największym wyzwaniom współczesności, powinniśmy wrócić do korzeni empatii, u jej podstaw leży bowiem zdolność współodczuwania z innymi ludźmi, także tymi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Na wystawie „Empatia, teraz!” pokażemy, że ta umiejętność może pomóc w tworzeniu lepszych rozwiązań dla ponad 65 milionów zmuszonych do opuszczenia swoich domów migrantów i uchodźców, których jest obecnie więcej niż po II Wojnie Światowej. Przyjrzymy się również problemom poszkodowanych przez katastrofy naturalne, których liczba w 2016 roku przekroczyła 550 milionów i prawdopodobnie będzie nadal rosła w wyniku postępujących zmian klimatycznych. Nie zapomnimy także o milionach mieszkańców największych miast, którzy ze względu na rosnące ceny nieruchomości mają coraz większe problemy ze znalezieniem godnego lokum. Zróżnicowane projekty z dziedziny designu, architektury, technologii oraz usług zaprezentowane na wystawie, mają zachęcić odwiedzających do samodzielnego angażowania się w empatyczne przedsięwzięcia. To bardzo ważne, szczególnie w dobie kryzysu postaw empatycznych w społeczeństwie, na którym kapitał polityczny zbijają populiści izolujący się od międzynarodowych problemów.

P2Q0851a2880

Empatia, teraz!
Kurator: Michał Bachowski
Organizator: School of Form Uniwersytetu SWPS
Współorganizator: Centrum Designu Gdynia
wstęp wolny

Michał Bachowski

Michał Bachowski Noizz 655

Z wykształcenia ekonomista i design manager, z zamiłowania uzależniony od internetu obserwator wszelkich nowych tendencji w obszarach wzornictwa, technologii, mediów oraz marketingu. Swoją drogę zawodową zaczynał w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego, gdzie pracował przy projektach doradczych dla takich firm jak Leroy Merlin, PROFIm czy Zelmer. W latach 2012-2018 w redakcji serwisu o trendach rynku i kultury F5 (fpiec.pl), gdzie doszedł do stanowiska zastępcy redaktora naczelnego, z powodzeniem zamieniając swoją pasję w zawód. Od października creative content manager w Noizz.pl.

O wykładzie:

Bliżej wykluczenia - bliżej wykluczonych

Co by się stało, gdybyśmy, parafrazując Wisławę Szymborską, "urodzili się w nie w tym, co trzeba, plemieniu i zamykały się przed nami drogi"?

Czego się boimy w obcości? Co stereotypy mówią o nas samych? Na czym polega wykluczenie? Jak działa i jakie niesie konsekwencje dla bohaterów oraz świadków zdarzeń? Dlaczego wykluczamy i czy nasza otwartość powinna mieć granice? Jakie ryzyka i szanse niesie asymilacja wykluczonych i czy jest realnie możliwa? Jak wreszcie zrozumienie specyfiki wykluczenia może nam lepiej funkcjonować w wielokulturowym świecie?

O tym wszystkim porozmawiamy podczas podsumowującego wernisaż wystawy Empatia, Teraz! wykładu dr Małgorzaty Gamian-Wilk, psycholog społecznej i ekspertki w zakresie wpływu społecznego, mobbingu i wykluczenia społecznego. Po wykładzie zapraszamy do wspólnej dyskusji wokół tematyki wykluczenia oraz wystawy.

dr Małgorzata Gamian-Wilk

Gamian

Psycholog społeczny, adiunkt na II Wydziale Psychologii Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu.
Autorka publikacji dotyczących uwarunkowań manipulacji i uległości na techniki wpływu społecznego, mobbingu i wykluczenia społecznego. Członkini European Association of Social Psychology, International Association on Bullying and Harassment at the Workplace oraz Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Społecznej.

[Form wernisaz_18102018_sof not found!]