THINGS WE DO TOGETHER

Czy włączanie lokalnych społeczności w działania projektowe ma sens? Jak zaangażować jej członków do działania na rzecz wspólnych celów? W ramach wystawy “Empatia, teraz!” Krzysztof Łukomski, wykładowca na specjalności communication design w School of Form, opowie o swoich doświadczeniach z dalekich podróży, podczas których zajmował się projektowaniem dla społeczności lokalnych i tworzeniem specjalistycznych grup roboczych. Spotkanie odbędzie się 8 listopada w School of Form. Po wystawie zaparszamy do zwiedzania wystawów

Podczas wykładu Krzysztof Łukomski zaprezentuje efekty programu Social Design for Social Living realizowanego przez zespół roboczy złożony z artystów, kuratorów, projektantów i architektów w Indonezji. Program uwzględniał przede wszystkim promocję projektów artystycznych o charakterze prospołecznym, architektury, wzornictwa i współczesnego polskiego kina.

Zaproszeni do programu polscy projektanci, artyści i architekci, pracując w kolektywach jako doradcy lokalnego środowiska, mieli za zadanie znaleźć konkretne rozwiązania dla społeczności w oparciu o konsultacje obywatelskie. Projekt Social Design for Social Living umocnił współpracę polskich i indonezyjskich społeczności artystycznych poprzez badawcze pobyty artystów polskich w Indonezji (rezydencje), działania na skrzyżowaniu sztuk wizualnych, designu i architektury, a także wystawę w National Gallery of Indonesia w Dżakarcie, która została szeroko skomentowana w mediach polskich i indonezyjskich.

3. MACIEJ SIUDA PROJEKT DOMU HOUSE OF LOVE JaF2015 2016

W Indonezji zrealizowany został m.in. projekt architektoniczny Rumah is Small Macieja Siudy, architekta i wykładowcy SOF, który powstał we współpracy z Jatiwangi Art Factory. Podczas swojej wizyty w Jatiwangi Maciej postanowił skupić się na kluczowym problemie młodych członków JAF, którzy często przenoszą kolektyw w poszukiwaniu pracy, w ten sposób finansując również jego działanie. Zaproponowane przez niego rozwiązanie zakłada budowę niezależnego budynku, do którego mogą się wprowadzić nowożeńcy, członkowie JAF. Mieszkają wciąż blisko kolektywu, ale zachowują swoją prywatność. Pierwszymi użytkownikami zaprojektowanego domu byli Ismal i Bunga. Dom powstał z materiałów, które były "pod ręką" (fot. zespół projektowy SDFSL).

Projekt Izy Rutkowskiej i aktywistów z LBH Jakarta upamiętniał ofiary roku '98 podczas zamieszek antyreżimowych w Dżakarcie, stolicy Indoenzji. Dokumentacja działań publicznych polskich twórców w Indonezji podczas programu kuratorowanego przez Mariannę Dobkowską i Krzysztofa Łukomskiego w 2016 roku została włączona w wystawę Gotong Royong.

2. IZA RUTKOWSKA AND LBH JAKARTA

O wykładzie:

Things we do together. Projektowanie dla wspólnych działań

8 listopada 2018, godz. 17.00
Miejsce: School of Form, ul. Głogowska 18, Poznań
Wstęp wolny po wypełnieniu formularza poniżej

O wykładowcy:

dr Krzysztof Łukomski

Kris ukomski W3U1269

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Kurator wystaw sztuki i nowych mediów, projektant wydawnictw z dziedziny kultury i sztuki, autor koncepcji i współtwórca kilkudziesięciu wydarzeń artystycznych o charakterze interdyscyplinarnym w Polsce i za granicą, twórca wideo-artu i wideoklipów. Wykłada w Katedrze Intermediów UAP. Współorganizator kilkunastu warsztatów artystycznych o charakterze międzynarodowym. Interesuje się intermedialną działalnością artystyczną i interdyscyplinarnością współczesnej kultury, pracuje na stykach sztuki i designu. Gdy nie pracuje, podróżuje po świecie.

O wystawie:

Empatia, teraz!
Kurator: Michał Bachowski
Organizator: School of Form Uniwersytetu SWPS
Współorganizator: Centrum Designu Gdynia
Termin: 19.10-14.12.2018, dni powszednie w godzinach 12.00-18.00 ( z wyjątkiem 1-2.11.2018) oraz w wybrane weekendy w godzinach 10.00-16.00.
Siedziba: School of Form, ul. Głogowska 18, Poznań
Zapisy przez formularz