Serdecznie zapraszamy na wykład dr Moniki Rosińskiej, który odbędzie się w piątek 14 grudnia 2018 podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu COP 24! Socjolożka i wykładowca School of Form opowie o roli designu w ochronie środowiska.

Jak design może wpływać na zmiany klimatyczne? Czy dzięki dobrze zaprojektowanym przedmiotom i usługom jesteśmy w stanie być bardziej eko? Czy projektant może wpływac na nasze zachowania i wybory konsumenckie? Te i wiele innych zagadnień z obszaru designu i ekologii poruszy dr Monika Rosińska na wykładzie Ludzie i śmieci: jak ekologia i design mogą zmienić świat.

By wziąć w nim udział, należy przesłać poniższe dane na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Salutation:
Given name:
Family name :
Functional title:
Minister or above:
Department:
Organization:
Date of birth (DD/MM/YYYY):
Identification document number:
Identification document issued by:
E-mail address:

Termin: 14 grudnia 2018, godz. 13.00

Miejsce: Pawilon Polski, Miedzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, Plac Sławika i Antalla 1

Organizator: Ministerstwo Środowiska

O WYKŁADZIE

Ludzie i śmieci: jak ekologia i design mogą zmienić świat

Zarządzanie odpadami jest jednym z kluczowych zagadnień związanych z realizacją celów zrównoważonego rozwoju. Jednym ze sprytnych i kreatywnych sposobów ponownego wykorzystania śmieci jest przekształcenie ich w nowy obiekt i nadanie im nowego celu. Projektowanie nowych obiektów z odpadów poddanych recyklingowi to trend, który może dostarczyć rozwiązań wspierających politykę ochrony środowiska. Podczas wykładu przyjrzymy się wybranym przykładom tych projektów, które ponownie wykorzystują odpady, pokażemy rozwiązania projektowe kształcące ekologiczne nawyki, wyjaśnimy na czym polega design cyrkularny.

trash can3

dr Monika Rosińska

Monika Rosi ska W3U0445Socjolożka i badaczka dizajnu. Interesuje ją interdyscyplinarne podejście do badania znaczeń dizajnu oraz praktyki projektowej. Autorka książki „Przemyśleć użycie. Projektanci. Przedmioty. Życie społeczne” (bęc zmiana, 2010) oraz przedmiotu „Design redefiniotions - status, practices, contexts”. Laureatka stypendialnego funduszu Rodziny Kulczyków za wybitne osiągnięcia naukowe, przyznawanego przez Fundację UAM (2012). Współpomysłodawczyni konferencji „NIEwidzidzilany DIZAJN”, organizowanej przez School of Form. Współpracuje także z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę” w ramach sieci latających badaczy społecznych.