Jak zmieniło się projektowanie w ostatniej dekadzie? Co straciliśmy i co zyskaliśmy w tym czasie? Czy polski design nadal ma swoją własną wyraźną tożsamość i na czym ona polega? O swoich doświadczeniach i obserwacjach wynikających z 10 lat działalności kuratorskiej opowie dyrektor programowa School of Form Agnieszka Jacobson-Cielecka. Wykład odbędzie się 12 lutego w siedzibie Uniwersytetu SWPS w Warszawie.

S 16

Przez ponad 10 lat działalności kuratorskiej nie zastanawiałam się nad tym, że jest to też działalność kronikarska, rejestrująca zmiany zachodzące w polskim wzornictwie. Głównym celem wystaw, które przygotowywałam była prezentacja designu międzynarodowej publiczności – mówi Agnieszka Jacobson-Cielecka.

Wystawy cieszyły się powodzeniem. Ciągle zmieniane i uzupełniane, podróżowały po muzeach i festiwalach, tak długo, aż okazywało się, że wizja polskiej sceny projektowej, którą prezentują, nie jest już prawdziwa. To był powód, by stworzyć kolejną i następną wystawę, a potem jeszcze jedną. Na naszych oczach zmieniały się kompetencje projektantów, sposób, w jaki współpracują z branżą, zmieniła się świadomość firm i cała branża.

Jakie wnioski płyną z tych zmian? W którą stronę ewaluuje polskie projektowanie? Zapraszamy na spotkanie!

Termin: 12 lutego 2019, godzina 17.00
Miejsce: Uniwersytet SWPS w Warszawie, ul. Chodakowska 19/31
Sala: N310

ZAPISY ZAKOŃCZONE

O wykładowcy

Agnieszka Jacobson-Cielecka

Agnieszka Jacobson

Współautorka programu nauczania w School of Form, obecnie pełni funkcję dyrektora programowego. Kuratorka licznych wystaw polskiego designu m. in. Unpolished, Polished Up, Moderna (razem z Pawłem Grobelnym), Polska Folk, Materia Prima, prezentowanych na najważniejszych festiwalach designu w Europie, a także w muzeach designu (MAKK w Kolonii, Muzeum Sztuk Stosowanych w Budapeszcie, Muzeum Designu w Helsinkach, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Bukareszcie i inne). Kuratorka główna wystawy Common Roots. Design Map of Central Europe. zrealizowanej na zamówienie Design Museum Holon w Izraelu. Krytyk designu, dziennikarka i publicystka. Zasiada w radach programowych polskich i zagranicznych festiwali designu. Jurorka w licznych konkursach. Członek ciał doradczych Instytutu Adama Mickiewicza, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Laureatka nagród: Redaktor Naczelny Roku (Media i Marketing 2007) oraz Animator 2012 DesignAlive Awards.
/fot. Zosia Zija and Jacek Pióro/