Odwiedźcie nas na stoisku Uniwersytetu SWPS podczas Pikniku Naukowego na PGE Narodowym w Warszawie w najbliższą sobotę 11 maja! Gwarantujemy niezwykłe atrakcje oraz rozmowy z naszymi studentami i wykładowcami. Wstęp na Piknik jest nieodpłatny.

Piknik Naukowy, który w tym roku odbędzie się pod hasłem My i Maszyny, to największa w Europie popularnonaukowa impreza plenerowa. Przeznaczona jest dla wszystkich, którzy ciekawi są świata – bez względu na już zdobytą wiedzę i bez względu na wiek. W tym roku po raz pierwszy przestrzeń Pikniku podzielona została na 7 stref tematycznych. Dzięki temu odwiedzający będą mogli w prosty sposób odnaleźć najbardziej interesujące ich tematycznie pokazy, zaś wystawcy zyskają na ich czytelności. To ważne, bo tego dnia pokazów będzie prawie 1000, a przygotowało je ponad 200 wystawców z Polski i zagranicy.

Wirtualna mapa: http://mapapiknikunaukowego.kopernik.org.pl/

Czekamy na Was na stoisku nr A29 (wejście bramą 7).

Zobacz jakie atrakcje przygotowaliśmy w ramach Pikniku Naukowego!

Kreatywne roboty. Plakaty z Makeblock
Studenci School of Form za pomocą edukacyjnych zestawów Makeblock na co dzień budują skomplikowane struktury robotów, ucząc się zasad programowania i robotyki. Roboty konstruowane są przez studentów z elementów przypominających klocki lego, można je programować do dowolnych funkcji, łącząc naukę z zabawą. Goście odwiedzający nasze stoisko będą mogli zobaczyć je w nietypowym działaniu. Poruszające się roboty narysują bowiem własne abstrakcyjne plakaty, które każdy widz będzie mógł zabrać ze sobą na pamiątkę. Celem prezentacji jest zarażenie publiczności pasją do robotyki i programowania, które wbrew pozorom nie są bardzo skomplikowane i zarezerwowane jedynie dla inżynierów o ścisłych umysłach. Roboty tworzące sztukę prowokują do refleksji nad możliwą współpracą człowieka i sztucznej inteligencji w dziedzinie do tej pory swoiście ludzkiej. Goście Pikniku zostaną zaproszeni do samodzielnego sterowania robotami, stając się współautorami plakatów.
Opieka merytoryczna: Szymon Kaliski.

photo1

Instalacja Magnetio
Składa się z metalowych kulek, które początkowo tworzą płaską taflę. Jednak wyczuwając obecność człowieka wchodzą z nim w interakcję. Stają się masą, z której można „lepić” przestrzenne formy. Dzieje się tak, dzięki wytwarzanemu polu elektromagnetycznemu. Im więcej osób znajduje się w pobliżu, tym bardziej „lepka” staje się masa i tym ciekawsze formy można uzyskać. Stworzone dzieło rozpada się, ponownie zamieniając w płaską taflę, gdy twórcy odejdą od obiektu.

– Instalacja powstała w wyniku eksperymentowania z estetyką interakcji – wyjaśnia Wiesław Bartkowski, opiekun projektu Magnetico – Podczas zajęć w ramach specjalności communication design w SoF postawiliśmy studentom zadanie, by osiągnąć efekt, w którym nie tylko sam obiekt jest estetyczny, ale estetyczne jest też to, co się dzieje w interakcji pomiędzy obiektem a odbiorcą. Jak mawiał Steve Jobs: nie tylko ma być piękny, ale ma też pięknie działać – dodaje. Instalacja zaowocowała też artykułem naukowym i została przyjęta na najważniejszą konferencję poświęconą interakcji człowiek-komputer „CHI 2016”. W sercu Doliny Krzemowej, w Kalifornii.

Autorki: Kamila Koźmiańska i Magda Kurowska (absolwentki SoF 2015)
Opieka merytoryczna: Wiesław Bartkowski, Krzysztof Goliński

Ponadto na stoisku Uniwersytetu SWPS pokazany zostanie projekt autorstwa słuchaczy studiów podyplomowych Creative Coding - Spotkanie Ogrzanie.

Spotkanie Ogrzanie
To sterowany kodem miejski piec. Gdy dotknął go co najmniej dwie osoby piec rozgrzewa się. Jeśli jedna z osób odejdzie, temperatura spada. W obliczu wyzwań naszych czasów- w których zmiany ekologiczne stoją w konflikcie z dominacją ekonomii handlowej, w czasach wycofania się w nacjonalistyczne tożsamości i autorytaryzm należy zachować nadzieję i podejmować próby zbliżenia się do siebie nawzajem. Potrzeba nam neoszamańskich ognisk, wspólnych rytuałów, miejsc bezpiecznych zbliżeń. Takim miejscem i wspólnym rytuałem może być „spotkanie, ogrzanie”- efemeryczny, ale mimo to konkretny eksperyment, oparty na solidarności i bliskości w obliczu wszechobecnej zimy.

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik – 11 maja 2019 r. w godz. 11.00-20.00 na PGE Narodowym w Warszawie.
Więcej informacji: www.pikniknaukowy.pl

Interesują cię studia w School of Form? Aplikuj już dziś!