„Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach” – wydawnictwo książkowe zaprojektowane przez absolwentkę School of Form Monikę Michaluk znalazło się w gronie wyróżnionych prestiżowym znakiem jakości MustHave Łódź Design Festival 2019. To szczególny plebiscyt – jego jury wybiera najlepsze wdrożenia projektów pochodzące od polskich designerów i producentów, które odzwierciedlają najważniejsze trendy w projektowaniu w naszym kraju. Bardzo się cieszymy, że nasza absolwentka dołączyła do tak prestiżowego grona. Gratulujemy!

Etnogadki 1

Projekt dla dzieci i dorosłych

Wyróżnikiem książki „Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach” jest to, że inspiruje czytelników w różnym wieku do wymiany doświadczeń związanych z rodzimą tradycją i skłania do tego, by na nowo odkrywać i jeszcze mocniej pielęgnować własne tradycje rodzinne. Wartości, jakie publikacja przekazuje, to powrót do natury, szacunek dla tradycji, relacje i dialog, a szczególnie dialog międzypokoleniowy, tak ważny szczególnie dzisiaj – w świecie, w którym rozwój technologii i szybkie tempo życia oddalają od siebie najmłodsze i najstarsze pokolenie.

MustHave – czyli warto to mieć!

MustHave to plebiscyt organizowany przez Łódź Design Festival, wyróżniający najlepsze polskie wdrożenia pochodzące od polskich projektantów i producentów odzwierciedlające najważniejsze trendy w polskim projektowaniu. To nieodpłatnie nadawany znak jakości, którym polskie firmy mogą posługiwać się w kraju i za granicą. Powstał, by upowszechnić dobry polski design, promować rodzimy biznes oraz projektantów. MustHave to swego rodzaju rekomendacja konsumencka – wyróżniony przedmiot warto mieć.

Zgłaszane produkty muszą spełnić dwa podstawowe warunki: pochodzić z Polski oraz być dostępne w sprzedaży. Spośród wszystkich nominacji wyboru najlepiej zaprojektowanych produktów dokonuje Rada Ekspertów. W jej skład wchodzą uznani architekci, przedstawiciele mediów i najważniejszych w kraju ośrodków wzornictwa.

Etnogadki 2

Etnogadki 4

Zdjęcia: „Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach” | Projekt: Monika Michaluk (lead&concept designer, autor), Michał Stachowiak (designer, ilustrator), Witold Przewoźny (autor, ekspert) | Wydawnictwo Albus

Monika Michaluk

Róża Janusz

Filolog, design manager, art director wielu projektów, zarówno reklamowych, brandingowych, jak i edukacyjnych. Absolwentka UAM i School of Form Uniwersytetu SWPS (Design Management). Autorka konceptu, współprojektantka i współautorka książki „Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach”, której celem jest obudzenie dialogu międzypokoleniowego i świadomości wspólnych źródeł. Książka została stworzona w oparciu o myślenie projektowe. Wydawnictwo otrzymało wyróżnienia, m.in. nominację do nagrody dla najlepszej książki dziecięcej 2019 r. (Kraków Miasto Literatury UNESCO, nagroda im. Ferdynanda) oraz znak jakości MustHave 2019 przyznawany przez Łódź Art Center dla najlepszych polskich wdrożeń.

Autorka wystaw i warsztatów, których celem jest zabawa oraz edukacja związana z dawnym rzemiosłem i wspólnym świętowaniem. Współautorka wielokrotnie upublicznianego cyklu wystawienniczo-wydawniczego „Etnoilustracje”, w ostatnich latach poszerzanego we współpracy z badaczami muzealnymi i przedstawicielami wybranych grup etnicznych. Jej prace realizowane były pod patronatami i we współpracy z takimi instytucjami, jak Narodowy Instytut Dziedzictwa, Narodowe Centrum Kultury, Muzeum Etnograficzne im. Franciszka Kotuli w Rzeszowie, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Należały także do programu ERDK2018 (realizowanego w całej Europie, a w Polsce pod patronatem Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie). Prace koncepcyjne nad swoimi utworami i projektami poprzedza własną działaniami etnograficznymi, dzięki czemu lepiej może poznać swoich odbiorców i ich potrzeby.

Portfolio:

Wybrane publikacje:
Design Plus
PoliszDesign
Wyborcza Zielona Góra

Spotkajmy się online! - webinar dla kandydatów