Rzeźba NAWA autorstwa Oskara Zięty, wykładowcy w School of Form, została nagrodzona German Design Award w kategorii Excellent Architecture Urban Space and Infrastructure. Rzeźba stanęła na Wyspie Daliowej we Wrocławiu w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultur 2016. Ich hasłem przewodnim są „metamorfozy kultury” – przemiany zachodzące w obszarze kultury, wspólnoty i samego miasta. Gratulujemy!
Zdjęcie: Wyspa Daliowa, Wrocław | NAWA | Projekt: Oskar Zięta | zieta.pl
O projekcie
NAWA składa się z 35 bionicznych stalowych łuków oddających kształt Wyspy Daliowej i architekturę pobliskiego Ostrowa Tumskiego. Łuki wykonane są w innowacyjnej technologii FiDU (free inner pressure forming), która pozwala na tworzenie ultralekkich i trwałych, dmuchanych metalowych form. Inspiracją dla projektu były: rytm konstrukcyjny z żelbetu Hali Targowej nr I, zbudowanej w latach 1906–1908 według projektu Richarda Plüddemanna i Heinricha Küstera, archikatedra św. Jana Chrzciciela, Ossolineum oraz historia łuku jako konstrukcji. Rzeźba jest częścią projektu rewitalizującego Wyspę Daliową, dzięki któremu zaniedbana przestrzeń stała się ciekawym miejscem spotkań. Lustrzane wykończenie odbija sąsiadującą przestrzeń i sprawia wrażenie naturalnej dla wyspy formy, która zmienia się wraz z porą dnia i roku.
Zdjęcie: Wyspa Daliowa, Wrocław | NAWA | Projekt: Oskar Zięta | zieta.pl
Oskar Zięta
Architekt, designer, artysta, autor technologii deformacji metalu za pomocą ciśnienia wewnętrznego – FiDU, w której tworzy kolekcje mebli i wyposażenia, a także instalacje miejskie, takie jak: Nawa na Wyspie Daliowej we Wrocławiu czy Wir w Galerii Północnej w Warszawie. Jeden z najbardziej znanych i rozpoznawanych na świecie polskich projektantów. Laureat licznych nagród, m.in.: Audi-Mentorpreis by A&W 2011, prestiżowej Red Dot Award 2008, DMY za innowację procesu produkcyjnego 2008, YDMI 2008, „Dobry wzór” 2009. W 2009 r. otrzymał nagrodę Niemieckiej Rady Wzornictwa. Zdobywca Schweizer Design Preis 2008 oraz Materialica 2009. Jego prace znajdują się m.in. w kolekcjach Badisches Landmuseum w Karlsruhe, Museum für Gestaltung w Zurychu, Pinakotece w Monachium oraz Centrum Pompidou w Paryżu. Prowadzi biuro projektowe Zieta Prozessdesign.