Wydawać by się mogło, że we współczesnym świecie nie liczy się jakość a ilość. Produkujemy wiele rzeczy, które już w swoim założeniu nie mają być trwałe i nieszkodliwe, ale łatwo zamienne. Straciliśmy kontrolę nad tym, ile i co produkujemy, zapomnieliśmy, że niektóre z tych przedmiotów nigdy nie ulegną degradacji. Sonia Jaśkiewicz, absolwentka School of Form Uniwersytetu SWPS, w ramach pracy dyplomowej „Buraki Lab”, z liści buraków cukrowych i wysłodków buraczanych stworzyła materiał, który ma być alternatywą dla tworzyw sztucznych oraz rozwiązaniem dla rzeczy, które zostały już wyprodukowane i straciły swoje „życie”. „Waste LAB” to kontynuacja projektu dyplomowego, który ma na celu rozwinięcie technologii oraz testowania produkcji na większą skalę.

Biomateriał z lokalnych odpadów rolnych

Racjonalna gospodarka odpadami jest jednym z wyzwań współczesnego przemysłu. Ważne jest takie pokierowanie produkcją, by zagwarantować wykorzystywanie surowców odnawialnych przy jednoczesnym zagospodarowaniu wszystkich produktów ubocznych i utworzonych strumieni odpadów. Prace badawcze Waste LAB koncentrują się na tworzeniu kompostowalnych biomateriałów z produktów ubocznych wytwarzanych podczas przetwarzania buraków cukrowych – liści i pulpy buraczanej. Liście buraka cukrowego stanowią największy odpad w polskim rolnictwie. Każdego roku w Europie powstaje około 20 milionów ton wysłodka buraczanego.

Dzięki technologii i narzędziom opracowanym dla tworzyw sztucznych surowce są kształtowane w całą gamę różnorodnych produktów – naczyń, doniczek, opakowań lub płyt wiórowych, całkowicie wolnych od substancji toksycznych. Projekt ten ma na celu podkreślenie faktu, jak wiele przedmiotów codziennego użytku jest wytwarzanych z materiałów trwałych w sytuacji, gdy mogłyby być wytwarzane z lokalnych, nietoksycznych i biodegradowalnych substancji. Jest to też próba pokazania potencjału surowca, teoretycznie pozbawionego właściwości użytkowych.

Używane do tworzenia materiałów składniki są w pełni naturalne i nie stanowią obciążenia dla środowiska. W przypadku, gdy produkt zostanie potraktowany jako odpad, z powodu naturalnych procesów oraz działania mikroorganizmów ponownie stanie się częścią natury i nie spowoduje żadnych szkód dla przyrody i innych form życia.

Waste LAB to kontynuacja projektu dyplomowego „Buraki Lab” stworzonego w 2017 roku przez Sonię Jaśkiewicz w School of Form Uniwersytetu SWPS w Poznaniu. Jako start up otrzymał dofinansowanie w ramach projektu Platformy Startowe – Polska Wschodnia. Trwają prace nad rozwojem technologii i testowaniem produkcji na większą skalę.

Buraki Lab. Materiały z odpadów buraczanych alterantywą dla plastiku?

Buraki Lab

Zdjęcie: materiały własne School of Form Uniwersytetu SWPS | Buraki Lab | Projektantka: Sonia Jaśkiewicz

Waste Lab

Waste lab