School of Form wyprodukowała za pomocą drukarek 3D przyłbice ochronne dla pracowników szpitali. Rozmowy z lekarzami utwierdziły nas w przekonaniu, że takie działania są bardzo potrzebne, bo i potrzeby służb medycznych są w tej chwili ogromne. Cieszymy się, że choć w ten sposób możemy pomóc medykom w walce, którą podejmują dla nas wszystkich.

School of Form pomaga służbom medycznym

Zajęcia na School of Form odbywają się online i zespół wykładowców nie może narzekać na brak pracy. Odczuwaliśmy jednak silną potrzebę, żeby zaangażować się również w pomoc dla służb medycznych toczących walkę z koronawirusem na pierwszej linii frontu. Chcieliśmy wykorzystać nasze zasoby i zaplecze techniczne.

Akcję zainicjowała i częściowo koordynowała Dorota Kabała. Dzięki niej pozyskaliśmy gumki do przyłbic i fronty z folii PET. Firma POLI z Inowrocławia dostarczyła je wprost do prywatnego mieszkania Ewy Dulcet. Z domu Ewy kilkaset sztuk frontów pojechało do Oli Łukaszewskiej, naszej absolwentki, która stworzyła własny fab lab i również produkuje przyłbice. Znaczna część przednich elementów pojechała do domu Adama Biegały – naszego studenta i asystenta w studiu ceramicznym. Adam zgromadził kilka drukarek 3D i zaczął produkcję elementów do przyłbic ochronnych. Kolejnych kilkaset sztuk frontów dotarło bezpośrednio do School of Form.

School of Form pomaga służbom medycznym

Adam dostosował do naszych drukarek plik opracowany i udostępniony na otwartej licencji przez PRUSA. Ewa dowiedziała się, z jakich materiałów można drukować tak, by przyłbice spełniały wymagane normy, były faktycznie przydatne dla szpitali i współpracowały z naszym sprzętem. Dyrektor operacyjna SoF Katarzyna Barcińska zajęła się zakupem potrzebnych materiałów. Dawid Korzeniewski (asystent w pracowni prototypowania) i Adam czuwali nad drukarkami i całym procesem produkcji. Pan Janusz Stefaniak (portier) przyjeżdżał do siedziby SoF nawet w nocy, żeby wymieniać szpule filamentu w drukarkach.

School of Form pomaga służbom medycznym

Udało się! Pierwszych 50 sztuk przyłbic stworzonych przez nasz zespół – Tetianę Baran (specjalistkę w pracowni krawieckiej), Bartka Grześkowiaka (kierownika studio foto-video), Ewę Dulcet i Janusza Stefaniaka – pojechało do szpitala w Puszczykowie pod Poznaniem. Kolejna partia trafiła do Szpitala Ginekologiczno-Położniczego przy ul. Polnej w Poznaniu.

Przyłbice dzięki użytym materiałom są dobrej jakości, można je dezynfekować i używać wielokrotnie. Z dalszą produkcją ruszamy po Wielkanocy.

Zdjęcia: Arkadiusz Szwed