„Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach” – wydawnictwo książkowe zaprojektowane przez absolwentkę School of Form Monikę Michaluk znalazło się w gronie wyróżnionych prestiżowym znakiem jakości MustHave Łódź Design Festival 2019. W tym roku Monika Michaluk projektem "Etnoilustracje Bamberskie" również zdobyła MustHave Łódź Design Festival 2020. Gratulujemy!

Etnogadki 1

O tym jak ludzie o różnym pochodzeniu mogą budować razem

"Etnoilustracje bamberskie" to cykl 12 scen wdrożonych jako seria plakatów, kalendarz i wystawa edukacyjna. Prace powstały w oparciu o opowieści muzealne o zasłyszane od Bambrów poznańskich, potomków dawnych osadników, przybyłych do Polski z Bambergu (dzisiejsze Niemcy). Bambrzy już od 300 lat współtworzą kulturę i siłę gospodarczą regionu
Wielkopolski, a rok 2019 został okrzyknięty przez Miasto Poznań ich świętem.

Przy współpracy z Wydawnictwem Miejskim Posnania z okazji jubileuszu Bambrów powstała także indentyfikacja.

300 LAT BAMBROW LOGO WIZ CZERWONY

MustHave – czyli warto to mieć!

MustHave to plebiscyt organizowany przez Łódź Design Festival, wyróżniający najlepsze polskie wdrożenia pochodzące od polskich projektantów i producentów odzwierciedlające najważniejsze trendy w polskim projektowaniu. To nieodpłatnie nadawany znak jakości, którym polskie firmy mogą posługiwać się w kraju i za granicą. Powstał, by upowszechnić dobry polski design, promować rodzimy biznes oraz projektantów. MustHave to swego rodzaju rekomendacja konsumencka – wyróżniony przedmiot warto mieć.

Zgłaszane produkty muszą spełnić dwa podstawowe warunki: pochodzić z Polski oraz być dostępne w sprzedaży. Spośród wszystkich nominacji wyboru najlepiej zaprojektowanych produktów dokonuje Rada Ekspertów. W jej skład wchodzą uznani architekci, przedstawiciele mediów i najważniejszych w kraju ośrodków wzornictwa.

Etnogadki 2

Etnogadki 4

Zdjęcia: „Etnoilustracje Bamberskie" | Projekt: Monika Michaluk (lead&concept designer, autor), Michał Stachowiak (designer, ilustrator)

Monika Michaluk

Róża Janusz

Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i School of Form. Autorka konceptu, projektantka i współautorka książki Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach, której celem jest obudzenie dialogu międzypokoleniowego i świadomości wspólnych źródeł. Książka została stworzona w oparciu o myślenie projektowe i otrzymała liczne wyróżnienia, mi. nominację do nagrody dla najlepszej książki dziecięcej roku 2019 (Kraków Miasto Literatury UNESCO, nagroda im. Ferdynanda), a także znak jakości MUST HAVE 2019 przyznawany przez Łódź Art Center dla najlepszych, polskich wdrożeń. Interpretatorka dziedzictwa, autorka wystaw i warsztatów dla pokoleń, których celem jest edukacja związana z wiedzą i umiejętnościami poprzednich pokoleń. Współautorka wielokrotnie wystawianego cyklu wystawienniczo-wydawniczego Etnoilustracje, w ostatnich latach poszerzanego we współpracy z badaczami muzealnymi i przedstawicielami wybranych grup etnicznych. Ostanie prace również zostały wyróżnione znakiem MUST HAVE 2020. Jej prace realizowane były pod patronatami takich instytucji jak Narodowy Instytut Dziedzictwa, Narodowe Centrum Kultury, należały także do programu ERDK2018 (realizowanego w całej Europie, a w Polsce pod patronatem Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie). Prace koncepcyjne nad swoimi utworami i projektami autorka poprzedza własną etnografią, starając się poznać swoich odbiorców i ich potrzeby.

Portfolio:

Wybrane publikacje:
Design Plus
PoliszDesign
Wyborcza Zielona Góra

Najbliższy wolny termin egzaminu 4 czerwca!