"To jest książka o różnych rzeczach, głównie o przedmiotach…" – tak Marcin Wicha zaczyna swoje video wprowadzenie do "Rzeczy, których nie wyrzuciłem". Subtelne pożegnanie z matką snute poprzez opowieść o pozostawionych przez nią książkach zdobyła jubileuszowy, 25. Paszport Polityki w kategorii literatura. School of Form ma zaszczyt gościć autora w gronie wykładowców i prelegentów.

Marcin Wicha laureatem Paszportów Polityki

Źródło: Leszek Zych/Polityka

"Za oszczędność języka i bogactwo książki, która mówi o rzeczach najważniejszych" – tak "Polityka" uzasadnia swój wybór. Marcin Wicha, mistrzowsko obracając słowem, portretuje zmarłą matkę i relacje w swojej rodzinie. Odwołuje się w tym celu do uniwersalnego języka przedmiotów. Faktura, zapach, kształt stają się nośnikiem wspomnień. Starzejące się przedmioty nie są anonimowe. Ożywiają osoby i zdarzenia, osadzają je w kontekście. Pozwalają na rekonstrukcję osobowości i relacji, stają się przekaźnikiem rodzinnych tradycji.

Książka staje się nie tylko unikatowym pomnikiem matki, ale także pieśnią ku czci przedmiotów – ładnych, pokracznych, niezbędnych i zaśmiecających przestrzeń, codziennych i odświętnych. W School of Form także rozpracowujemy je na czynniki pierwsze i składamy na nowo, tworząc nowe formy i znaczenia.

Marcin Wicha w School of Form

Marcin ej nagrody i zapraszamy do śledzenia wydarzeń i spotkań z najciekawszymi postaciami polskiej sceny kultury, designu oraz sztuki, organizowanych przez School of Form. Wicha prowadzi w School of Form zajęcia z technik pisarskich. Szkoła gościła go również w Strefie Designu, gdzie opowiadał o prawie do błędów i frustracjach projektantów.

Serdecznie gratulujemy autorowi zasłużonej nagrody i zapraszamy do śledzenia wydarzeń i spotkań z najciekawszymi postaciami polskiej sceny kultury, designu oraz sztuki, organizowanych przez School of Form.