Aż 4 spośród 29 projektów zakwalifikowanych do wystawy finałowej Make Me! w ramach Łódź Design Festival to projekty studentów School of Form.

Celem konkursu Make Me! jest wsparcie młodych projektantów, którzy swoimi projektami udowadniają, że są gotowi do startu w zawodowe życie. Do tegorocznej edycji konkursu przystąpiło 217 projektantów i grup projektowych z 23 krajów. Studenci School of Form mieli zatem liczną międzynarodową konkurencję. Laureat nagrody głównej PARADYŻ AWARD otrzyma 50 000 zł, wręczone zostaną również nagrody specjalne i wyróżnienia.

Wystawę obejrzeć można w dniach od 19 do 27 maja w Centrum Festiwalowym przy ul. Tymienieckiego 3.

Poniżej prezentujemy projekty, które powstały w School of Form i zostały zakwalifikowane do wystawy finałowej konkursu Make Me!

Róża Rutkowska – Scoby

Czy łączenie natury i inżynierii może sprawić, że masowe produkowane rzeczy będą rosnąć? SCOBY (Symbiotic Culture Of Bacteria and Yeast) to materiał karmiony wyciągiem z odpadów rolniczych. Powstaje w wyniku fermentacji cukrów, tworząc membranę na powierzchni płynu (kombucha). Następnie tka swoją formę w obrębie naczynia, w którym rośnie przez nawarstwianie, podobnie do cebuli. Materiał opakowania ma właściwości membrany, przedłużającej trwałość produktu i może być zjedzona wraz z zawartością lub wyrzucona na kompost. Zamiast zaśmiecać środowisko, będzie je wzbogacać.

scoby 2

scoby 1

Anna Marciniszyn – Równowaga

Celem projektu było przeniesienie cech „Superbohatera” na porcelanę. Projektantka wybrała bajkową postać Mulan. Postawiła na zestaw inspirowany tradycyjnym, chińskim parzeniem herbaty. Przez nieudolne podawanie jej mężczyznom Mulan zostaje wygnana ze społeczności. Postanawia przebrać się i wyruszyć na wojnę. Staje się bohaterem Chin.

Projekt ukazuje jednocześnie męskość i kobiecość oraz balans pomiędzy nimi. Naczynia, pomimo swojej subtelności, posiadają cechy męskie. Są to przysadziste kształty z prostymi, surowymi liniami. Zatopienie w ciężkiej, betonowej podstawie porcelanowych podkładek oraz uniesienie jej od ziemi dodaje element kobiecy. Poprzez swój projekt autorka chciała zwrócić uwagę na często niesprawiedliwy podział ról w społeczeństwie. Na przekór stworzyła harmonię panującą pomiędzy dwoma zupełnie różnymi siłami.

Marciniszyn 1

Marciniszyn 2

Michalina Jasińska, Łukasz Lisowski – Ciemna strona węgla

Projekt z obszaru designu krytycznego, w którym niekonwencjonalne potraktowanie węgla kamiennego (jako materiału, a nie paliwa), pozwoliło zakwestionować jego status quo. Seria obiektów wystawienniczych ma zwrócić uwagę publiczności na problematykę związaną ze spalaniem węgla. Wątpliwa funkcjonalność obiektów jest sposobem wywołania refleksji, a także, być może, początkiem dyskusji na temat odpowiedzialności projektanta i roli pojedynczego człowieka w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym.

ciemna strona wegla

Sarah Wiśniewska – (Nie)pamięć

Książka „Niepamięć” jest próbą zrozumienia doświadczenia człowieka cierpiącego na chorobę Alzheimera i pobudzenia publicznej świadomości na jej temat. Czytelnik doświadcza dezorientacji, zamętu, poszukiwania, niepokoju oraz zniecierpliwienia w miarę, jak na każdej kolejnej stronie deformują się słowa, zanikają niektóre zdania, pojawiają się powtórzenia lub treść staje się ledwie widoczna. Elementem dopełniającym publikację są kolaże, bazujące na fotografiach bliskiej autorce osoby, która cierpi na chorobę Alzheimera.

niepamiec 1

niepamiec 2