ldf15 baner 700x200dlugi

Rusza jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych projektowaniu w Polsce - Łódź Design Festival. Projekty studentów School of Form zobaczyć można w aż 4 lokalizacjach - zapraszamy!

Najlepsze dyplomy

Centralnym miejscem School of Form w ramach Festiwalu będzie wystawa Graduation Show 2015, stanowiąca wybór 12 spośród 70 dyplomowych projektów pierwszych absolwentów. Wystawa to z jednej strony prezentacja efektów nauczania w oparciu o nauki humanistyczne, a z drugiej przegląd różnorodnych podejść do procesu projektowego, którego centralnym punktem jest zawsze człowiek, jego uświadomione lub nieświadome potrzeby. Projekty dyplomowe koncentrują się wokół zagadnień ciała – jego niedoskonałości i sposobu traktowania, interakcji budowanej dziś przede wszystkim przy użyciu nowych mediów oraz kulturowego i społecznego wymiaru kuchni i posiłku. Niektóre z nich to skończony, niemal gotowy do wdrożenia produkt, inne koncentrują się na samym procesie projektowym oraz stosowanych metodach, w centrum zainteresowań stawiając zmianę. Wszystkie cechuje niemal romantyczna wrażliwość oraz świadomość tego, jakie konsekwencje niesie za sobą zaprojektowany obiekt. Kuratorem wystawy jest dyrektor artystyczna School of Form, Agnieszka Jacobson-Cielecka.

Agata Klimkowska Buduje stragan kwiatowy 1 790x527

Agata Klimkowska, Buduję stragan kwiatowy

Aleksandra Szostakowska miedzy czlowiekiem a maszyna 1 790x527

Aleksandra Szostakowska, Na styku. Pomiędzy człowiekiem a maszyną

Malgorzata Sakiewicz DIY skincare 2 790x527

Małgorzata Sakiewicz, DIY skincare

Schattdecor spotyka School of Form

Jednym z najistotniejszych elementów strategii nauczania w School of Form jest praktyczne kształcenie, w powiązaniu z biznesem, już na etapie wczesnych projektów. Dzięki współpracy z poważnymi partnerami biznesowymi studenci stawiani są w sytuacji działania na zlecenie konkretnego klienta ze ściśle sprecyzowanym briefem, budżetem i oczekiwaniami.
Jednym z przykładów takiej współpracy są warsztaty projektowania wielowymiarowej konstrukcji na bazie Smartfoil EVO z firmą Schattdecor, których efekty zobaczyć można będzie podczas Łódź Design Festival. Jedną z wytycznych do stworzenia formy wystawienniczej było użycie sytemu tensegrity, rodzaju konstrukcji, który polega na wzajemnym stabilizowaniu się elementów rozciąganych i ściskanych. Powstałe na bazie tego systemu trójwymiarowe formy intrygują, odznaczając się wizualną lekkością i zaskakując swoją elastycznością. Instalacja, stworzona przez studentów, a zrealizowana przez Schattdecor zaprezentuje możliwości i właściwości - efekty optyczne i haptyczne nowego produktu firmy. Dodatkowo, w pierwszy weekend trwania Łódź Design Festiwal studenci SoF prowadzić będą otwarte warsztaty z tensegrity.

Tensegrity podczas warsztatów w SOF 790x527

Tensegrity podczas warsztatów w SoF

Projektowanie międzypokoleniowe

Jak zapoznać studentów z procesem wdrażania produktów na rynek oraz nauczyć ich projektowania w odpowiedzi na realne problemy? Studenci School of Form wzięli udział w konkursie „Generations”, proponując przedmioty budujące relacje i zachęcające do wspólnego spędzania czasu starszych i młodszych. Program „Zaprojektuj produkt dla Pakamery” to odpowiedź na potrzebę zdobywania doświadczenia. Zadanie konkursowe polegało na stworzeniu produktu łączącego pokolenia. Produktu, którego będą mogli używać rodzice, dziadkowie i dzieci. Przedmioty mają budować relacje i zachęcać do wspólnego spędzania czasu. Ważny był również ponadczasowy aspekt produktu, to jak będzie się zachowywał, zmieniając swój wygląd i funkcje w przyszłości. W gronie laureatów konkursu znalazło się dziewięć produktów, które znaleźć będzie można podczas łódzkiego festiwalu w sklepiku Pakamery, towarzyszącym strefie Human Touch Group.

Generations Pakamera 790

W finale Make Me!

Projektów studentów School of Form nie zabraknie podczas finałowej wystawy konkursu Make Me!, jednego z najważniejszych międzynarodowych konkursów dla młodych projektantów. W ścisłym finale znalazły się aż cztery projekty: Prymitywy Jagody Frycy (fashion design), C’est la vie autorstwa Aleksandry Korbańskiej (domestic design), IMMU zaprojektowany przez Justynę Strociak i Magdę Gąsiorowską (industrial design)oraz Kaszofor Patrycji Otachel.

JAGODA FRYCA PRIMITIVES 790x527

Projekt dyplomowy Contemporary Primitives Jagody Frycy w finale konkursu Make Me!

Znajdź nas na Festiwalu

Projekty studentów i absolwentów School of Form znaleźć można w następujących lokalizacjach:

Centrum Festiwalowe 1, ul. Tymienieckiego 3, budynek A, parter

EVOlution - Schattdecor spotyka School of Form