Designblok przedstawia najbardziej utalentowanych młodych projektantów w Europie!

Już po raz drugi Designblok prezentuje Designblok Diploma Selection, międzynarodowy konkurs dla młodych utalentowanych projektantów z Europy. Jury konkursu wybrało jedenaście finałowych kolekcji zaprojektowanych przez czołowych młodych projektantów mody i osiemnaście projektów dyplomowych, zaprojektowanych przez projektantów produktów. Finaliści zaprezentują swoje prace na wystawie i na pokazach mody. Zwycięzcy otrzymają 1.000 Euro oraz możliwość zaprezentowania swoich prac w ramach indywidualnych prezentacji podczas Designblok w przyszłym roku.
Jana Zieliński, dyrektor Designblok wyjaśnia: "Pierwsza edycja międzynarodowego konkursu Designblok Diploma Selection odbyła się w ramach Designblok w ubiegłym roku. Najważniejszą rzeczą dla nas było zaproszenie autorytetów ze świata projektowania do grona jury, by w ten sposób zmotywować prestiżowe szkoły wyższe ich studentów do wzięcia udziału w konkursie. Takie rozwiązanie przyniosło bardzo dobre efekty w ubiegłym roku, nie inaczej jest obecnie – w tym roku do udziału w konkursie zgłoszono ponad sto prac dyplomowych”.
Projektanci mody zakwalifikowani do finału pochodzą z Holandii, Polski, Hiszpanii, Estonii, Bułgarii i Czech. Swój projekt dyplomowy przedstawi Aleksandra Kowalska, absolwentka fashion design w School of Form. Kolekcje modowe zaprezentowane zostaną na ŠKODA Design Runway w Golu Głównym w Průmyslový palác na Výstaviště w sobotę, 24 października.
W Openstudio natomiast odbędzie się wystawa prac zaprojektowanych przez projektantów produktów, pochodzących z Polski, Niemiec, Norwegii, Belgii, Słowacji i Czech. Finalistkami, reprezentującymi School of Form będą Aleksandra Korbańska, Magda Majnusz i Paulina Masternak (domestic design).
Finał Designblok Diploma Selection odbędzie się w ramach festiwalu Designblok. Międzynarodowe jury, składające się z wybitnych europejskich kuratorów i dziennikarzy, wybierze najlepsze projekty w dwóch kategoriach. W skład tegorocznego jury weszli: Rossana Orlandi, właścicielka galerii Spazio Rossana Orlandi (IT), Lina Kanafani, kurator i właścicielka sklepu MINT (UK), Francois Leblanc, właściciel S. Bensimon (FR), Gilles Massé, Tapeta Store (IT), Andrea Běhounková, redaktor naczelny ELLE (CZ), Danica Kovářová, redaktor naczelny Dolce Vita (CZ), Tulga Beyerle, dyrektor Kunstgewerbemuseum, Drezno (DE); Agnieszka Jacobson-Cielecka, kuratorka, dyrektor artystyczna School of Form (PL), Cok de Rooy, kurator i własciciel Fontanna Mrożone (NL), Esther Sternkopf, dyrektor kreatywny, ELLE (PL,; Jean-Pierre Blanc, dyrektor Villa Noailles, Hyeres (FR).

Ola Kowalska

Aleksandra Kowalska, SPORT + FUN