kamazu

8 czerwca ruszył Festiwal Malta a tam przez 4 tygodnie czeka, również na dzieci, wiele atrakcji. Dwie młode prawie-projektantki Kamila Kantek i Zuzanna Zimecka pierwszoroczne studentki School of Form, wymyśliły i wykonały instalacjo-zabawki w przestrzeni rekreacyjnej dla dzieci od 0-6 lat. Instalacje takie pojawiają się rokrocznie dzięki współpracy SoF, Instytutu Astrid Lindgren i Festiwalu Malta jako projekt zagospodarowania przestrzeni: "Na Placu Wolno Dzieciom".

W konkursie na projekt startowały 4 grupy projektantów, wygrały studentki pierwszego roku.

Zadaniem konkursowym było stworzenie środowiska dla dzieci, bezpiecznego do zabawy, które będzie kreatywną przestrzenią pozostawiającą miejsce na własne pomysły i sposoby użytkowania jej przez dzieci.

„Chciałyśmy stworzyć przestrzeń nie tylko bezpieczną do zabawy – stąd wybranym przez nas materiałem twórczym jest płótno, ale również miejsce gdzie w upalne dni dzieciaki mogą poleżeć, odpocząć razem z rodzicami czy opiekunami. Ograniczona ale żywa kolorystyka ma przyciągać uwagę dzieci, ale nie męczyć” – mówi o założeniach projektowych Kamila Kantek, Materiały to własnoręcznie robione włóczki z pokrojonych dzianin (niebiesko-szara, koralowa i ciemnoszara). „Po prostu pokroiłyśmy wiele metrów dzianiny w pasy, z których uplotłyśmy – nawiązując do tradycji robótek babcinych: dywany, pufy, etc. Chciałyśmy, by powstało miejsce przytulne, takie z domową tradycją wspólnego tworzenia przedmiotów, pozostawiając też przestrzeń dla kreatywności dzieci, które uplecionymi przedmiotami mogą się bawić i komponować własne przestrzenie”– opisuje projekt Zuza Zimecka.
Instalacja była przygotowywana w School of Form oraz w biurze Festiwalu Malta i w domu. „Wszystko wykonałyśmy same z drobna pomocą ochotników, przy niewielkim budżecie” - dodają dziewczyny.

Więcej informacji: www.facebook.com/kamazudesign