Global Grad Show to wystawa prac studentów z wiodących na świecie szkół projektowania, która odbywa się w listopadzie w ramach Dubai Design Week. Od premiery w 2015 r. wydarzenie stało się największą na świecie prezentacją prac studentów. W trzeciej edycji wystawa obejmie prace z 92 uczelni z 43 krajów.
Do udziału w Festiwalu zaproszone zostały 4 absolwentki School of Form: Martyna Świerczyńska i Ewa Dulcet z projektem MIKO+ (domestic design), Oliwia Przybyła z projektem Inclusive Car Interfece (communication design) oraz Olga Synyakevych z projektem leja protezy kończyny górnej (industrial design). Festiwal trwa od 14.11 do 17.11.2017.

Dubai 1 www 1

Martyna Świerczyńska, Ewa Dulcet (domestic design)

MIKO +

Projekt porusza kwestie konstruowania ciała normatywnego oraz mechanizmów wykluczania ciała niesprawnego. Biżuteria skupia się na nadgarstku -stawie narażonym na duże przeciążenia na skutek pracy manualnej. Wiele osób zmaga się z chorobami nadgarstka, które wymagają noszenia ortez. Pacjenci jednak często odmawiają ich noszenia, ponieważ się wstydzą - orteza wskazuje na niesprawność. Miko+ to biżuteria powiększona o funkcję medyczną. Zaprojektowana przy współpracy z fizjoterapeutą odpowiada na potrzeby najbardziej powszechnych schorzeń nadgarstka. Rodzina obiektów wykonana jest za pomocą tradycyjnej techniki złotniczej. Biżuteria nie tylko nie zdradza swojej medycznej funkcji, ale przede wszystkim zdobi ciało, podnosząc atrakcyjność użytkownika.

miko male

Oliwia Przybyła (communication design)

Inclusive Car Interface

Projektowanie inkluzywne zakłada równy dostęp do korzystania i używania produktów. Kierując się tą zasadą, projektantka stworzyła interfejs użytkownika samochodu w oparciu oopierając się na historiię interakcji człowieka z maszyną oraz analizieę potrzeb osób z ograniczeniami ruchowymi i poznawczymi. W efekcie powstała aplikacja samochodowa obejmująca projekt tablicy deski rozdzielczej, kokpitu tj. interfejsu komputera pokładowego, urządzenia mobilne oraz smartwatch. Modułowa budowa aplikacji pozwala użytkownikowi stworzyć interfejs dostosowany do jego indywidualnych potrzeb.

car inteface

Olga Synyakevych (industrial design)

Projekt leja protezy kończyny górnej

Komfort psychiczny i fizyczny osób po amputacji kończyn dolnych to temat i wyzwanie, z którym zmierzyła się projektantka. Dzięki wywiadom z chirurgiem mikronaczyniowym, protetykami i osobami po amputacji oraz lekturze forów i blogów tematycznych odkryła, że ograniczony komfort wynika z jednolitej sztywności leja protezowego, który zespaja protezę z ciałem. Postanowiła podzielić formę leja na niezależne od siebie elementy modułowe. Sztywność stworzonej w ten sposób struktury kontrolowana jest poprzez stopień ugięcia modułów, wynikający z ich konstrukcji. Prototypy z papieru przełożyła na druk 3D, umożliwiający wykonywanie drobnych i precyzyjnych elementów. Skuteczność zróżnicowanej elastyczności ścianki leja udowodniły badania eksperymentalne z użytkownikiem protezy na wydziale biomechatroniki.

lej male