INVITATION REMEDIA

Focus: Europeana

Wydarzenie i debata publiczna w Narodowym Instytucie Audiowizualnym w Warszawie, które odbędą się 17 lutego 2017 (w godz. 18:00-20:30) są okazją do spotkania ekspertów projektowania, muzealnictwa, kuratorów oraz przedstawicieli przemysłu kreatywnego i pogłębionej rozmowy poświęconej wykorzystaniu cyfrowych kolekcji w działaniach artystycznych i praktykach kulturalnych. Zagadnienia debaty oscylują wokół potrzeb i praktyk kreatywnego re-use, jak i udostępniania coraz większej bazy danych przez instytucje kultury.

Wystawa w formule show-case, towarzysząca debacie, prezentuje potencjał przetwarzania elementów i ponownego „życia” materiałów z kolekcji cyfrowych dla celów kulturalnych (projektowanie komunikacji, druków, graphic design, przestrzeni wydarzeń kulturalnych, miejsc publicznych, praktykę z pogranicza fashion design i domestic design). Podsumowuje też program spotkań oraz warsztatów dla międzynarodowej grupy studentów ze School of Form, Wydziału Wzornictwa Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS, które rozpoczęły się pod koniec zeszłego roku i trwały do końca stycznia 2017. Młodzi projektanci pracowali z kolekcją materiałów archiwalnych dostępnych na Europeana.eu.

Show-case rozpocznie się o godzinie 18:00 oprowadzaniem kuratorskim - wspólnym przejściem wraz z przewodnikami-projektantami po przestrzeni NInA. Stanowi ona dla reżyserów wydarzenia wspaniałą przestrzeń tworzenia określonych sytuacji z wykorzystaniem obrazów, dźwięków, projekcji wideo, zaprojektowanych soundtracków, screeningów. Drugim etapem będzie rozmowa ekspertów i publiczności o korzyściach i potencjale wykorzystania zasobów kolekcji cyfrowych przez twórców, projektantów,kuratorów, a także – w jakiejś mierze – przez każdego użytkownika przestrzeni internetu. W moderowanej przez Agatę Nowotny rozmowie wezmą udział m.in. Piotr Rypson (Muzeum Narodowe w Warszawie), Milena Popova z Fundacji Europeana, Zuzanna Stańska (DailyArt) oraz Krzysztof Łukomski (kurator wystaw i wydarzeń).

Zastanowimy się nad specyfiką świadomego wykorzystania i cytowania zdigitalizowanych dzieł sztuki, dokumentów historycznych, tekstów w odniesieniu do określonych kontekstów, praw autorskich i praktyki wynikającej z ogólnej dostępności nowych mediów oraz narzędzi przetwarzania obrazu i dźwięku. Pokażemy także przykłady ciekawych praktyk artystycznych, projektowych i unikatowych rozwiązań w tym zakresie.

reMEDIA baner EVENfb 1