Kolejny wykład w ramach Strefy Designu już 2 grudnia o godz. 18:00. Nasz gość, Genta Kondo, opowie o projekcie HACKberry, którego członkowie uczynili dostęp do bionicznej ręki łatwiejszym, dzięki wykonaniu jej na drukarkach 3d, co znacznie obniżyło jej koszt.

Wykład w języku angielskim.

Wstęp wolny po wcześniejszej rejestracji. Formularz znajduje się na dole strony.

We would like to invite you to another lecture within the Design Zone on 2th of December at 6pm. Our guest, Genta Kondo will tell us about HACKberry project.
Lecture will be in English.

Admission upon registration on our website.

Genta Kondo

Conventional bionic hand (i.e. motorized hand that is controlled intuitively via muscle signals in the residual arm of amputees) costs more than the price of a car, and their design options are limited. HACKberry project is making bionic hand more “casual”, both in terms of price and design, by using 3D-printer and open-source. Now, many contributors around the world are printing and customising such hand in their local area.

Genta Kondo, catalyst in Mission ARM Japan will share lessons learned from HACKberry project and future vision.

2th of December 2016 at 6pm

School of Form, Głogowska 18 Poznań