Kolejny wykład w ramach Strefy Designu już 4 listopada o godz. 17:00. Nasz gość, Bas van Beek opowie o doktrynie Bauhausu. Wykład w języku angielskim.

Wstęp wolny po wcześniejszej rejestracji. Formularz znajduje się na dole strony.

We would like to invite you to another lecture within the Design Zone on 4th of November at 5pm. Our guest, Bas van Beek will tell us about the Bauhaus Doctrine.
Lecture will be in English.

Admission upon registration on our website.

BAS

THE BAUHAUS DOCTRINE

Our neoliberal society is obsessed with the ‘new’ of the ‘innovative’ and not in the last place the idea of the modern. How can we move away from the designer as a brand? When does culture become propaganda?

BAS VAN BEEK

In his work Bas van Beek (born Nijmegen, 1974) criticizes market mechanisms, branding, impoverished conceptualism and uncritical designer cults. He often referred back to product designs from the past found in archives. He was the head of the designLAB department at the Gerrit Rietveld Academy in Amsterdam. His work is in the collections of Boijmans van Beuningen Rotterdam, the National Glass Museum, the Van Abbe Museum in Eindhoven, Stedelijk Museum ’s-Hertogenbosch.

4th of November 2016 at 5pm

School of Form, Głogowska Street 18 Poznań