Najlepszym sposobem zapobiegania czarnym scenariuszom jest projektowanie przyszłości. Joint Research Center (JRC) Komisji Europejskiej zaprosiło School of Form Uniwersytetu SWPS jako jedyną w Polsce i jedną z sześciu w Europie do prac nad projektem Future of Government 2030+. Szkoła, obok placówek z Londynu, Malmö czy Mediolanu, przygotowała koncepty odpowiadające na wyzwania współczesności. Do drugiego etapu projektu zakwalifikowały się dwa projekty studentów School of Form.

3

Joint Research Centre zaprosiło School of Form w do pracy ze scenariuszami przyszłości po roku 2030. Studenci wraz z opiekunami nie koncentrowali się jedynie na futurystycznych wizjach. Starali się pracować nad konkretnymi zjawiskami i problemami, które mogą mieć miejsce w przyszłości, zastanawiając się jak dizajn może na nie odpowiedzieć. Dlatego teżw projekcie „Future of Government 2030+” oprócz dr Moniki Rosińskiej, jako przedstawicielki nauk społecznych, ważną rolę odegrała projektantka Dorota Kabała.

Studenci School of Form stali się konsultantami i interpretatorami przyszłości. Wzięli wspólnie na warsztat trzy, różniące się stopniem optymizmu, scenariusze przyszłości przygotowane przez JRC przy Komisji Europejskiej. Na ich podstawie tworzyli nowe rozwiązania w obliczu zagrożeń związanych głównie z nowymi technologiami i przemianami społecznymi, które z nich wynikają.

Przed przystąpieniem do prac studenci wzięli udział w konsultacjach z udziałem humanistów, ekspertów w zakresie rozwoju miast, przedstawicieli biznesu, animatorów społecznych i socjologów.

"Pracowaliśmy początkowo z dość tradycyjną metodologią problem solving, czyli rozwiązywania problemów, bo okazało się, że pozwala ona ugruntować pomysły w konkretnych zjawiskach ale włączyliśmy także elementy dizajnu spekulatywnego, co otworzyło pole dla wyobraźni studentów. Pozwoliło spojrzeć na przyszłość jako rzeczywistość obarczoną konkretnymi problemami i jednocześnie - odpowiedzieć na nie dzięki prowokacyjnym pytaniom “co by było gdyby”." - opowiada dr Monika Rosińska.

Joint Research Centre zaprasza do konsultacji społecznych

Drugi etap konkursu polega na konsultacjach społecznych, czyli na wywołaniu dyskusji online na temat przedstawionych w projektach idei. Im więcej pozostawionych komentarzy pod projektami studentów, tym większa szansa na otrzymanie zaproszenia do Brukseli. To właśnie tam na początku 2019 autorzy najlepszych prac, czyli tych, które wywołały najbardziej ożywioną dyskusję, będą mieli szansę zaprezentować swoje pomysły i uczestniczyć w dyskusji panelowej z wysokiej klasy specjalistami.

Zachęcamy do dzielenia się komentarzami pod projektami naszych studentów! By zamieścić komentarz, należy zarejestrować się na platformie blogowej Joint Research Centre przy Komisji Europejskiej. Linki do projektów, o których można dyskutować zamieszczone zostały poniżej.

Wyróżnione projekty studentów School of Form

WeActiv - https://blogs.ec.europa.eu/eupolicylab/futurgov-design-concept-weactiv/

Projekt „WeActiv” Kateryny Bielobrovej, Mai Krajewskiej oraz Martyny Nawrockiej odpowiada na obowiązek wykonywania ćwiczeń fizycznych przez każdego obywatela, który chce utrzymać ubezpieczenie zdrowotne. Wszczepiony w jego ciało chip przypomina o codziennej aktywności fizycznej a aplikacja „WeActiv” ułatwia ten — z pewnością dla wielu obywateli przykry — obowiązek, podpowiadając dostępne opcje aktywności sportowej w najbliższej okolicy oraz oferując wsparcie grupowe i benefity.

Garbage Privacy - https://blogs.ec.europa.eu/eupolicylab/futurgov-design-concept-garbage-privacy/

Projekt „Garbage Privacy” Viktorii Baran, Agnieszki Bartosz, Anny Kavouras stanowi przykład spekulacji na temat prywatności naszych danych w przyszłości.  Studentki wykorzystały metaforę śmieci na określenie statusu naszych danych oraz nonszalanckiego podejścia jakie użytkownicy aplikacji, mediów społecznościowych, Internetu posiadamy. „Garbarge Privacy” to instalacja złożona ze „śmieci przyszłości”, która pozwala publiczności w namacalny sposób spekulować na temat danych w nich zawartych. Instalacji towarzyszy animacja, która prowadzi widza poprzez możliwe scenariusze w zależności od podjętych przez niego decyzji.