Najlepszym sposobem zapobiegania czarnym scenariuszom jest projektowanie przyszłości. Joint Research Center (JRC) Komisji Europejskiej zaprosiło School of Form Uniwersytetu SWPS jako jedyną w Polsce i jedną z sześciu w Europie do prac nad projektem Future of Government 2030+. Szkoła, obok placówek z Londynu, Malmö czy Mediolanu, przygotowała koncepty odpowiadające na wyzwania współczesności. Do drugiego etapu projektu zakwalifikowały się dwa projekty studentów School of Form.

Joint Research Centre zaprosiło School of Form w do pracy ze scenariuszami przyszłości po roku 2030. Studenci wraz z opiekunami nie koncentrowali się jedynie na futurystycznych wizjach. Starali się pracować nad konkretnymi zjawiskami i problemami, które mogą mieć miejsce w przyszłości, zastanawiając się jak dizajn może na nie odpowiedzieć. Dlatego teżw projekcie „Future of Government 2030+” oprócz dr Moniki Rosińskiej, jako przedstawicielki nauk społecznych, ważną rolę odegrała projektantka Dorota Kabała.

Studenci School of Form stali się konsultantami i interpretatorami przyszłości. Wzięli wspólnie na warsztat trzy, różniące się stopniem optymizmu, scenariusze przyszłości przygotowane przez JRC przy Komisji Europejskiej. Na ich podstawie tworzyli nowe rozwiązania w obliczu zagrożeń związanych głównie z nowymi technologiami i przemianami społecznymi, które z nich wynikają.

Przed przystąpieniem do prac studenci wzięli udział w konsultacjach z udziałem humanistów, ekspertów w zakresie rozwoju miast, przedstawicieli biznesu, animatorów społecznych i socjologów.

"Pracowaliśmy początkowo z dość tradycyjną metodologią problem solving, czyli rozwiązywania problemów, bo okazało się, że pozwala ona ugruntować pomysły w konkretnych zjawiskach ale włączyliśmy także elementy dizajnu spekulatywnego, co otworzyło pole dla wyobraźni studentów. Pozwoliło spojrzeć na przyszłość jako rzeczywistość obarczoną konkretnymi problemami i jednocześnie - odpowiedzieć na nie dzięki prowokacyjnym pytaniom “co by było gdyby”." - opowiada dr Monika Rosińska.

Wyróżnione projekty studentów School of Form

Na początku listopada JRC przy Komisji Europejskiej rozstrzygnęło pierwszy etap projektu „The Future of Government 2030+”.
Ze School of Form do drugiego etapu konkursu zakwalifikowały się dwa projekty: „WeActiv” oraz „Garbage Privacy”:

Projekt „WeActive” Kateryny Bielobrovej, Mai Krajewskiej oraz Martyny Nawrockiej odpowiada na obowiązek wykonywania ćwiczeń fizycznych przez każdego obywatela, który chce utrzymać ubezpieczenie zdrowotne. Wszczepiony w jego ciało chip przypomina o codziennej aktywności fizycznej a aplikacja „WeActiv” ułatwia ten — z pewnością dla wielu obywateli przykry — obowiązek, podpowiadając dostępne opcje aktywności sportowej w najbliższej okolicy oraz oferując wsparcie grupowe i benefity.

Projekt „Garbage Privacy” Viktorii Baran, Agnieszki Bartosz, Anny Kavouras stanowi przykład spekulacji na temat prywatności naszych danych w przyszłości.  Studentki wykorzystały metaforę śmieci na określenie statusu naszych danych oraz nonszalanckiego podejścia jakie użytkownicy aplikacji, mediów społecznościowych, Internetu posiadamy. „Garbarge Privacy” to instalacja złożona ze „śmieci przyszłości”, która pozwala publiczności w namacalny sposób spekulować na temat danych w nich zawartych. Instalacji towarzyszy animacja, która prowadzi widza poprzez możliwe scenariusze w zależności od podjętych przez niego decyzji.

Joint Research Centre zaprasza do konsultacji społecznych

Drugi etap konkursu polega na konsultacjach społecznych, czyli na wywołaniu dyskusji online na temat przedstawionych w projektach idei. Do dyskusjii oraz pozozstawiania komentarzy pod projektami zaproszeni są wszyscy zainteresowani przyszłością. Można się swoimi przemyśleniami dzielić na platformie blogowej Joint Research Centre przy Komisji Europejskiej: https://blogs.ec.europa.eu/eupolicylab/

Po zakończeniu konkursu pięciu studentów zostanie zaproszonych do Brukseli na początku 2019 r. Będą mieli szansę zaprezentować swoje pomysły i uczestniczyć w dyskusji panelowej z wysokiej klasy specjalistami.

School of Form zaprasza do wspólnego pochylenia się nad naszą przyszłością.