Nasza pracownia krawiecka to miejsce, gdzie projekty modowe nabierają rzeczywistych kształtów, czas liczony jest w centymetrach, a rytm dnia wyznaczają dźwięki maszyn do szycia. Tutaj studenci poznają tajniki rzemiosła krawieckiego – uczą się nowoczesnych i tradycyjnych technik szycia, tkania, haftu, tworzenia konstrukcji, myślenia przestrzennego, znajomości materiałów i sposobów ich barwienia.

Z czasem „stebnowanie”, „fastryga”, „lamowanie”, „pętelkowanie” oraz inne pojęcia krawieckie przestają brzmieć zagadkowo, a spod rąk studentów wychodzą oryginalne ubrania i dodatki.

Z czego można korzystać?

Pracownia krawiecka składa się z dwóch części. Pierwsza to sala z profesjonalnym parkiem maszynowym. Znajdują się tu m.in. stebnówki, czyli przemysłowa wersja domowego Łucznika ze wszystkimi niezbędnymi udogodnieniami; maszyna do szycia ciężkiego, na której z łatwością można wykonać duże i składające się z kilku warstw projekty (np. pokrowce na meble), renderka i overlocki do szycia tkanin elastycznych, a także mereżka do ozdobnego wykańczania strojów.

Druga część pracowni to miejsce sprzyjające pracy twórczej, służące czasem jako kulisy dla szkolnych pokazów mody. Tutaj studenci poznają tajniki pracy projektanta mody, spotkają się z wykładowcami i prowadzą inspirujące dyskusje.

Czego można się tu nauczyć?

Lista umiejętności, które studenci zdobywają w pracowni krawieckiej jest długa: to szycie haute couture, przyszywanie, wyszywanie, wszywanie, ozdabianie, fastrygowanie, stebnowanie, smockowanie i wielu innych technik krawieckich. Oprócz tego zgłębiają tajniki konstrukcji, poznają różne materiały krawieckie oraz metody barwienia tkanin i przędzy. Eksperymentują w dziedzinie stylizacji oraz kreowania nowych wzorów i deseni.

Dorota Jasiak, opiekun pracowni krawieckiej, przedstawia swój warsztat:

dziewczyna z maszyną do szycia 790x526

fashion 2 790

fashion 7 790

prac krawiecka 2 790x526

przygotowania do pokazu mody Grzegorz Matląg ze studentkami 790x526

fashion 1 790

Administratorem danych jest SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny z siedzibą przy ul. Chodakowskiej 19/31, 03-815 Warszawa. Dane będą przetwarzane w celu wysyłania informacji handlowych drogą elektroniczną. Każdej osobie podającej swoje dane przysługuje prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.