Miko+ to siedmioelementowa kolekcja pierścionków i bransolet zaprojektowana we współpracy z fizjoterapeutą. Biżuterię wykonano z mosiądzu złoconego na różowo oraz corianu (to kompozyt mineralno-akrylowy) przy użyciu tradycyjnych technik złotniczych. Zdobi dłonie i nadgarstki, ale nie jest to jej jedyna funkcja. Ma ona również znaczenie terapeutyczne. Została zaprojektowana tak, aby zastąpić ortezy, elastyczne bandaże i usztywniacze zapinane na rzepy.
O projekcie Miko+
Realizację projektu poprzedziły wywiady i konsultacje. Wynikało z nich, że wiele osób cierpi na dolegliwości spowodowane pracą manualną, zwłaszcza pracą przy komputerze. Potwierdzili to lekarze, z którymi rozmawiały konsultantki. Coraz więcej pacjentów uskarża się na objawy tzw. zespołu kanału nadgarstka: pogorszenie sprawności manualnej, ból promieniujący na całe ciało czy uczucie drętwienia w palcach. Mimo niepokojących objawów osoby te nie chcą nosić ortez – wstydzą się i obawiają stygmatyzacji.
Noszenie biżuterii Miko+ stabilizuje nadgarstek oraz powoduje nacisk na konkretny mięsień, łagodząc w ten sposób dolegliwości bólowe. Przynosi więc ulgę w chorobie i pozwala przezwyciężyć związane z nią problemy emocjonalne. Skuteczność biżuterii potwierdziły badania elektromiograficzne (EMG), przeprowadzone w Katedrze i Klinice Traumatologii, Ortopedii i Chirurgii Ręki Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
W listopadzie 2017 r., podczas Design Week w Dubaju, projekt Miko+ uznano za najlepszy z 200 prac dyplomowych z całego świata.
Projektantki: Ewa Dulcet, Martyna Świerczyńska
Promotorzy: mgr Paweł Grobelny, dr Ewa Klekot (antropolog), prof. dr hab. Norbert Leśniewski (filozofia), konsultacje – dr Marta Jokiel (specjalista fizjoterapeuta)
Materiały: mosiądz złocony na rózowo, kompozyt mineralno-akrylowy
Interesujący projekt?
Poznaj specjalność domestic design