Projekt Stanisław
Projekt Stanisław to zestaw naklejek, który umożliwia osobom niewidomym i słabowidzącym gotowanie na płycie indukcyjnej. Naklejki naniesione na szkło płyty indukcyjnej, stanowią haptyczne oznaczenia miejsca i funkcji sensorów na panelu dotykowym. Zestaw z założenia ma być dodatkiem, przy użyciu którego osoba niewidoma może dostosować sprzęt do swoich potrzeb. Naklejki zostały wyprodukowane przez firmę Rathgeber w technologii Finochrom. Projekt naklejek był testowany z niewidomą osobą oraz rozwijany według jej wskazówek. To nowatorskie i proste rozwiązanie jest pierwszym tego typu projektem na rynku płyt indukcyjnych. Projekt powstał we współpracy z firmą Amica.
Promotorzy: Oskar Zięta (industrial design), Norbert Leśniewski (filozofia)
Materiały: chrom + nikiel, klej, folia transportowa
Wymiary: 270 x 25 x 0,1 mm
Projekt Urszula
Promotorzy: Oskar Zięta (industrial design), Norbert Leśniewski (filozofia)
Materiały: diody LED, kable, plexiglas, szkło, stal +3 MB w pamięci telefonu dla aplikacji
Wymiary: 576x518x10 mm + 58,6x123,8x7,6 mm
Projekt Urszula to niezwykle prosta koncepcja sterowania głosowego płytą indukcyjną przy pomocy modułu Bluetooth oraz aplikacji na telefon komórkowy. Do porozumiewania się z płytą wykorzystywany jest mikrofon i głośnik telefonu komórkowego, natomiast aplikacja przetwarza głosowe komendy na działanie płyty. Przy użyciu aplikacji można m.in. włączyć płytę, ustawić cztery palniki na zadaną moc grzania, a także przy użyciu komendy „podaj stan” uzyskać informacje o tym, które z grzałek pracują oraz na jaką moc są ustawione.
Aplikacja została stworzona przy współpracy ze studentami trzeciego roku informatyki z Politechniki Poznańskiej. Projekt Urszula to rozwiązanie, które można zaaplikować do wszystkich urządzeń domowych, umożliwiając łatwe zarządzanie nimi nie tylko osobom z problemami ze wzrokiem, lecz również osobom starszym czy rodzicom opiekującym się dziećmi.
Interesujący projekt?
Poznaj specjalność industrial design