Zadaniem studentów specjalności domestic i communication design w School of Form było zaprojektowanie wzoru na powierzchnie meblowe, inspirowanego Bauhausem w związku ze 100-leciem założenia szkoły Bauhaus'u w Weimarze. Podczas zajęć z socjolożką dr Moniką Rosińską studenci najpierw przenalizowali Bauhaus w kontekście socjologicznym, wspólnie wykonali również moodbard inspirowany tym stylem, szukając inspiracji w architekturze, grafice czy sztuce.

Odwiedzili także zakład Schattdecor w Tarnowie Podgórnym, poznając tajniki produkcji papierów dekoracyjnych i folii. Zapoznali się również z wymogami technicznymi dla nadruków overprint w technologii wklęsłodruku, która pozwala na urozmaicenie istniejących wzorów drewnopodobnych, kamieniopodobnych czy fantazyjnych.

mg 7583 web

Proces projektowy, prowadzony przez wykładowców School of Form - Honzę Zamojskiego i Agnieszką Jacobson-Cielecką, przy aktywnym udziale projektantek marki Schattdecor: Marii Mikołajczak- Zygmańskiej oraz Joanny Misiun, zakładał wykonanie szkiców wzorów Overprint, a następnie przygotowanie wybranego, jednego wzoru wg specyfikacji technologicznej dostarczonej przez firmę Schattdecor.
W efekcie powstało 17 projektów, które podczas finałowego spotkania oceniała m.in. dyrektor działu designu, marketingu i komunikacji Schattdecor AG- Claudia Kuechen. Jest to już szósty rok współpracy SOF z firmą Schattdecor w ramach edukacji projektowej.
W tym roku, podobnie jak w poprzednich, wyniki pracy młodych projektantów oraz opis procesu projektowego zostaną opublikowane w formie katalogu.

Nazwa projektu: Bauhaus, Schattdecor
Koordynacja: Honza Zamojski, dr Monika Rosińska, dr Agnieszka Jacobson-Cielecka, Joanna Misiun (Schattdecor), Maria Mikołajczak-Zygmańska (Schattdecor)

Uczestnicy: Dominika Bałdyga, Stuart Burke, Karolina Domańska, Maria Horowska, Elizabet Khmellier, Aleksndra Molis, Maria Jeleńska, Mateusz Owczarek, Yelezaveta Piven, Natalia Połom, Joanna Sidor, Marianna Sobota, Aleksandra Stachowicz, Oleksandr Terentiev, Anastasiia Tokareva, Emil Tybura, Sophie Welsch

mg 7579 web

mg 7582 web

mg 7585 web

mg 7594 web

mg 7598 web

School of Form – wyjątkowa szkoła projektowania

Filozofia School of Form skupia się na człowieku, potrzebach jednostki, społeczności oraz środowiska, w jakim żyjemy. Nasz unikatowy program nauczania, który łączy w sobie elementy projektowania oraz nauk humanistycznych i społecznych, został opracowany przez zespół ekspertów pod przewodnictwem Lidewij Edelkoort, która przez wiele lat pełniła funkcję dyrektor Design Academy Eindhoven, a dla nas była mentorką w początkowym okresie działania School of Form.

Pomagamy naszym studentom odkryć ich twórczy potencjał. Dodajemy im odwagi, by nie bali się marzyć. Uczymy ich, jak wcielać w życie nawet najbardziej fantastyczne pomysły i tworzyć podnoszące jakość życia produkty czy sztukę użytkową. Mając dostęp do naszych profesjonalnych pracowni, wyposażonych w najnowocześniejsze narzędzia, studenci uczą się nie tylko, jak projektować przedmioty, lecz także jak je wykonać, stosując różne technologie, i przygotować do procesu produkcyjnego. Studenci zdobywają również podstawowe kompetencje biznesowe i uczą się współpracy z partnerami biznesowymi. Gdy kończą studia z naszym dyplomem, są gotowi, by zmieniać świat na lepsze.

Założyciele

Lidewij Edelkoort

Prognosta trendów w designie

Zuzanna Skalska

Analityczka trendów w designie, biznesie i innowacjach

Piotr Voelkel

Przedsiębiorca, współzałożyciel Uniwersytetu SWPS

Kadra

Jednym z kryteriów doboru wykładowców w School of Form jest ich aktywność zawodowa. Jedni projektują, wdrażają, realizują. Inni badają, opisują, publikują i wystawiają. Niektórzy wygrywają konkursy. Wśród nich jest już wielu naszych absolwentów.

Wojciech Dziedzic

Projektowanie mody i kostiumów

Anita Basińska

Pełnomocnik dziekana ds. praktyk

Agnieszka Jacobson-Cielecka

Dyrektor programowa School of Form, Dziekan Wydziału Projektowania Uniwersytetu SWPS

Jola Starzak

Koordynator kierunku wzornictwo

Nasi absolwenci

Wykształciliśmy już ponad 300 projektantów. Oto kilkoro z nich.

Fenek Studio

Właścicielki Fenek Studio

Antonina Kiliś i Agata Klimkowska od 2015 roku z sukcesami prowadzą w Warszawie własną pracownię projektową i studio ceramiczne Fenek. Swoje projekty pokazują na festiwalach i w showroomach w całej Polsce. Proces powstawania naczynek Fenek, od projektu po ręczne wykonanie, odbywa się całkowicie w ich pracowni i jest w całości przeprowadzany przez projektantki. Do swoich prac artystki wykorzystują kremową porcelanę kostną, a inspiracje czerpią z japońskiej estetyki, chętnie sięgają też do polskiego wzornictwa z lat 60.

www.fenek.info

Magda Gąsiorowska

Product developer

Obecnie pracuje jako product developer w firmie NAP. Współpracuje także z magazynem „Monogram”, gdzie wraz z Justyną Strociak opiekuje się działem „Sztuka Projektowa”. Pracowała w Zieta Prozessdesign, w którym odpowiadała za projektowanie produktu, rozwiązywanie problemów technologicznych oraz nadzór wykonawczy obiektów o zróżnicowanej skali, głównie w technologii FiDU. Za największe wyzwanie uważa pracę na stanowisku project managera rzeźby NAWA, która stanęła na Wyspie Daliowej we Wrocławiu. W pracowni Oskara Zięty uczestniczyła również w tworzeniu serii stołów G-Table, krzeseł J-Chair i parawanu Sonar. Jej projekt dyplomowy – rękaw IMMU wykonany wraz z Justyną Strociak – był pokazywany na licznych wystawach i festiwalach, m.in. w Eindhoven, Tallinie, Kolonii, Gdyni i Łodzi.

www.magdagasiorowska.com

Ania Marciniszyn

Właścicielka studia ceramicznego

Ania Marciniszyn zaraz po ukończeniu studiów w School of Form na specjalności Domestic Design zalożyła własne studio ceramiczne "Nodi studio"