28 czerwca odbył się finał projektu „Zero waste”, realizowanego we współpracy LPP ze School of Form. Studenci wzięli udział w zajęciach, podczas których pod okiem Głównych Projektantów marki Reserved zaprojektowali, odszyli i zaprezentowali 14 sylwetek. Celem projektu było uwrażliwienie na temat zrównoważonego rozwoju w branży modowej oraz kształcenie kładące nacisk na umiejętność pracy w zespole.

Cykl spotkań rozpoczęła prezentacja, podczas której Główne Projektantki Reserved opowiedziały studentom o pracy w Dziale Przygotowania Produktu w dużej firmie odzieżowej: o tym, ile trwa i jak wygląda proces tworzenia kolekcji, kto jest zaangażowany w pracę nad jej realizacją, jakie umiejętności są kluczowe na stanowisku projektanta. Razem z Koordynator ds. CSR w LPP dyskutowaliśmy na temat zrównoważonego rozwoju w branży mody i wspólnie zastanawialiśmy się nad tym, jakie rozwiązania w świecie mody mogą być odpowiedzią na globalne problemy związane z ochroną środowiska i klimatu.

fotoreportaż Poznań123336 małe

Podczas pierwszych zajęć studenci zaprezentowali materiały, które stanowiły inspirację do stworzenia kolekcji w duchu „zero waste”. Na tej podstawie powstały 4 grupy, a każda z nich stworzyła moodboard, wyznaczający kierunek kolekcji. Każdy z uczestników miał za zadanie przygotować jedną sylwetkę w ramach swojej grupy.

Studenci otrzymali do dyspozycji ponad 100 sztuk sampli i kuponów, które nie zostały wykorzystane do tej pory w procesie tworzenia kolekcji w markach Reserved i Cropp. To właśnie z tych materiałów mieli stworzyć swoje projekty zgodnie z ideą „zero waste”. Podczas pracy nad modelami mieli możliwość stałej konsultacji z Projektantami.

Ostatnie spotkanie w ramach projektu odbyło się 28 czerwca. Studenci przedstawili efekty swojej pracy, uwzględniając dokumentację projektową oraz prezentację na modelce. Projektantki Reserved oceniały sylwetki pod kątem kreatywności, umiejętności zastosowania dostępnych materiałów, zgodności z koncepcją „zero waste”, dokładności wykonania oraz spójności powstałych kolekcji. Podczas finału przedstawicielki firmy ogłosiły, kto według nich najlepiej wykonał zadanie i otrzyma zaproszenie na staż do LPP. Wyróżnienie trafiło do Patrycji Kolinki, która zaprojektowała i odszyła spodnie oraz płaszcz w stylistyce streetwearu. Stworzone przez nią projekty charakteryzowały się umiejętnym zastosowaniem wielu materiałów i faktur, dokładnym wykończeniem i użytkowością. Główne projektantki Reserved doceniły styl jej pracy, umiejętności komunikacyjne, zaangażowanie i sposób prezentacji swojego projektu.

fotoreportaż Poznań151721 małe

Zajęcia koordynował Michiel Keuper, wykładowca School of Form, projektant mody, kostiumów i scenografii pochodzący z Holandii. „ Myślę, że projekt Zero Waste był dla studentów świetną okazją do pracy z projektantami z branży modowej. Dał im solidne wyobrażenie o tym jak wygląda prawdziwy świat mody oraz umożliwił ocenę ich pracy i projektów przez profesjonalistów z zewnątrz – komentuje wykładowca, „ Same zajęcia były dużym wyzwaniem, ponieważ z jednej strony studenci musieli stworzyć swój własny projekt, a z drugiej współpracować w grupie. To zadanie pomogło im uświadomić sobie, że kompromis, którego często wymaga praca w zespole, nie oznacza, że muszą rezygnować z indywidualnego stylu i osobowości. Ze współpracy rodzą się jeszcze lepsze pomysły.

fotoreportaż Poznań125240 małe

fotoreportaż Poznań134350 małe