Studenci School of Form, na zaproszenie Muzeum Narodowego w Warszawie, zaprojektowali nowe rozwiązania dla księgarni działającej w gmachu Muzeum. Założeniem, z jakim zmierzyli się młodzi projektanci, było stworzenie projektu pasującego do charakteru i rangi Muzeum a zarazem spójnego z misją popularyzowania sztuki w kontekstach historycznych i współczesnych.

Prace ropoczęły się od analizy pomieszczenia przeznaczonego na księgarnię i budowy makiety wnętrza, która miała pomóc w rozpoznaniu przestrzeni, a na kolejnych etapach prac służyła do badania relacji między zastanym miejscem a projektowanymi obiektami czy instalacjami. Równocześnie trwała analiza założeń sformułowaanych przez muzeum, dotyczących księgarni i potrzeb jej użytkowników - zarówno osób prowadzących sklep, jak i jego klientów. Badano zasady i sposoby wystawiennicze i ekspozycyjne. Dzięki zebranym informacjom możliwe stało się określenie funkcji projektu i sposobu jego działania w zadanej przestrzeni. Kolejnymi etapami prac były poszukiwania adekwatnej do tych założeń formy, a co za tym idzie wybór odpowiednich materiałów i sposobów konstruowania i wytwarzania obiektów i instalacji.

Zajęcia zakończyły się realizacją siedmiu zupełnie różnych od siebie pomysłów. Jury złożone z przedstawicieli Muzeum i School of Form oceniło wszystkie projekty. Wyróżnienie otrzymały: Agata Starmach i Aleksandra Stachowska za radykalne i odważne rozwiązanie projektowe, kompleksowe i zwarte rozwiązanie przestrzenne i wizualne, a także Zhyldyz Kozhairova i Anastasiia Gurina za najbardziej elastyczny modularny i uniwersalny system pozwalający dopasować funkcję do bardzo różnych przestrzeni.

zhyldyz anastasiaproj. Zhyldyz Kozhairova i Anastasiia Gurina

agata olaproj. Agata Starmach i Aleksandra Stachowska

Uczestnicy projektu:
Studenci: Jacek Dajewski, Anastasia Gurina, Zhyldyz Kozhoiarova, Klara Vivien Kubickova, Katarzyna Kujawa, Joanna Nowacka, Khrystyna Perkina, Lidia Radziszewska, Patricia Rusin, Magdalena Skoczylas, Aleksandra Stachowska, Agata Starmach, Michalina Tokarska, Lea Turzakova
Opiekun: Marta Rowińska, architekt, wykładowca School of Form
Konsultanci: Pracownicy Muzeum Narodowego i księgarni Art Bookstore