Co zrobić, by przejście dla pieszych w pobliżu szkoły było bezpieczne? Jak w atrakcyjny sposób zaprojektować takie rozwiązania, które wyrobią w uczniach dobre nawyki i uczulą ich na kwestie bezpieczeństwa, nie nudząc i nie odstraszając? Przed takim wyzwaniem postawieni zostali studenci wzornictwa School of Form. Tygodniowe warsztaty z ich udziałem przyniosły 9 rozwiązań projektowych, które miały swoją wystawę w budynku poznańskiego Bałtyku.

Studenci communication design, domestic design i industrial design pracowali pod okiem socjologów, projektantów komunikacji, projektantów przestrzeni publicznej i projektantów produktu SoF. Wsparcia eksperckiego udzielił im inicjator i współorganizator warsztatów spółka Autostrada Wielkopolska SA oraz firma Strabag. Efekty warsztatów przeszły najśmielsze oczekiwania – powstały propozycje różnorodne, interaktywne i atrakcyjne dla najmłodszych. Pierwsze rozwiązania wdrożone zostały na początku 2018 roku.

projekt Zebra Zbyszek

Zajęcia projektowe realizowane były w ramach programu społeczno-edukacyjnego AUTOSTRADA DO SZKOŁY, którego autorem jest Autostrada Wielkopolska SA. Kampania została zainaugurowana w kwietniu tego roku i ma na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa dzieci, które tak jak dorośli są uczestnikami ruchu drogowego.
- Jesteśmy zaskoczeni wszechstronnością projektów – komentuje efekty warsztatów Zofia Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa spółki Autostrada Wielkopolska SA - Zadanie postawione studentom było niezwykle trudne z uwagi na dość rygorystyczne przepisy dotyczące małej infrastruktury drogowej, a mimo to powstały rozwiązania, które już dziś można z powodzeniem zastosować. Do naszych ulubionych należy Zebra Zbyszek, która jest z jednej strony przyjacielem i przewodnikiem dla dzieci w ich drodze do szkoły, a z drugiej partnerem i pomocnikiem rodziców oraz kierowców.

W ramach warsztatów powstał również m.in. projekt Plama, poprawiający widoczność przejścia dla pieszych, Przybij piątkę – angażujący uwagę najmłodszych w pobliżu pasów, a także film dokumentujący warsztaty.

projekt Plama