Ideą przyświecającą warsztatom re#MEDIA, których inicjatorem był Narodowy Instytut Audiowizualy, było zachęcenie do kreatywnej interpretacji tematu ponownego wykorzystania cyfrowych kolekcji dostępnych w serwisie Europeana.eu. Studenci poproszeni zostali, aby dokładnie przyjrzeli się zasobom Europeana i przekazali swoje krytyczne uwagi. W ramach tego procesu korzystali z narzędzi związanych z badaniami projektowymi, posługiwali się nowymi nośnikami i tworzyli projekty aplikacji. Badali alternatywne podejścia do tematów związanych ze sztuką i projektowaniem mody, zasoby audio-wideo.

Międzynarodowa grupa studentów opracowała projekty na podstawie opinii uzyskanych od 4 studentów-liderów, którzy wcześniej brali udział w organizowanych przez Europeana międzynarodowych targach książki we Frankfurcie. W trakcie zajęć poświęconych m.in. prawom autorskim i zagadnieniom technicznym związanym z wykorzystaniem archiwalnych materiałów cyfrowych, studenci poznali zasady pozwalające na ponowne zastosowanie cyfrowych zasobów kulturowych. Kulminacją warsztatów było stworzenie dwunastu oryginalnych projektów inspirowanych dziedzictwem cyfrowym. Prace zostały zaprezentowane podczas specjalnego wydarzenia, zorganizowanego wspólnie przez Narodowy Instytut Audiowizualny i School of Form w Warszawie.

Europeana 2

Europeana 3

School of Form – wyjątkowa szkoła projektowania

Filozofia School of Form skupia się na człowieku, potrzebach jednostki, społeczności oraz środowiska, w jakim żyjemy. Nasz unikatowy program nauczania, który łączy w sobie elementy projektowania oraz nauk humanistycznych i społecznych, został opracowany przez zespół ekspertów pod przewodnictwem Lidewij Edelkoort, która przez wiele lat pełniła funkcję dyrektor Design Academy Eindhoven, a dla nas była mentorką w początkowym okresie działania School of Form.

Pomagamy naszym studentom odkryć ich twórczy potencjał. Dodajemy im odwagi, by nie bali się marzyć. Uczymy ich, jak wcielać w życie nawet najbardziej fantastyczne pomysły i tworzyć podnoszące jakość życia produkty czy sztukę użytkową. Mając dostęp do naszych profesjonalnych pracowni, wyposażonych w najnowocześniejsze narzędzia, studenci uczą się nie tylko, jak projektować przedmioty, lecz także jak je wykonać, stosując różne technologie, i przygotować do procesu produkcyjnego. Studenci zdobywają również podstawowe kompetencje biznesowe i uczą się współpracy z partnerami biznesowymi. Gdy kończą studia z naszym dyplomem, są gotowi, by zmieniać świat na lepsze.

Założyciele

Lidewij Edelkoort

Prognosta trendów w designie

Zuzanna Skalska

Analityczka trendów w designie, biznesie i innowacjach

Piotr Voelkel

Przedsiębiorca, współzałożyciel Uniwersytetu SWPS

Kadra

Jednym z kryteriów doboru wykładowców w School of Form jest ich aktywność zawodowa. Jedni projektują, wdrażają, realizują. Inni badają, opisują, publikują i wystawiają. Niektórzy wygrywają konkursy. Wśród nich jest już wielu naszych absolwentów.

Wojciech Dziedzic

Projektowanie mody i kostiumów

Anita Basińska

Pełnomocnik dziekana ds. praktyk

Agnieszka Jacobson-Cielecka

Dyrektor programowa School of Form, Dziekan Wydziału Projektowania Uniwersytetu SWPS

Jola Starzak

Koordynator kierunku wzornictwo

Nasi absolwenci

Wykształciliśmy już ponad 300 projektantów. Oto kilkoro z nich.

Michał Loba

Grafik, ilustrator

Absolwent communication design (2016). Tworzy plakaty do wydarzeń kulturalnych, koncertów, spektakli. Współpracował m.in. z klubami Pogłos, Plan B, Plac Zabaw nad Wisłą, CSW Zamek Ujazdowski, Instytutem Adama Mickiewicza. Jego ilustracje pojawiły się w KTW, Zwykłe Życie, Trzy Czte Ry. Za granicą tworzył ilustracje m.in. dla magazynu Esquire UK oraz portalu It’s Nice That. Jest jednym z dwudziestu dwóch polskich ilustratorów zebranych przez Patryka Mogilnickiego w książce „Nie ma się co obrażać” . Jego prace pokazywane były na wystawach w Nowym Jorku, Sztokholmie, Warszawie.

Przemek Podolak

Właściciel marki modowej

Właściciel marki modowej Rag z siedzibą w Poznaniu. Projektant inspiracje czerpie z mrocznego ducha współczesnej kultury. Unikając nudy i banalnych projektów, kroczy własną ścieżką i tworzy ubrania odbiegające od kanonów współczesnej mody. Ubrania są mocne, wyraźne, wiele z nich powstaje w pojedynczych unikatowych egzemplarzach.

www.rag-clothes.com, www.instagram.com/rag.clothes

Danil Daneliuk

Fotograf, wykładowca, projektant

Absolwent domestic design (2016), zajmuje się projektowaniem tożsamości marek. Fotograf i wykładowca School of Form. Pracował z Fujitsu Siemens, Wrigley, Ukrainian Center for Cycling Expertise, Norway Embassy, AIDS Alliance, Concordia Design, Schattdecor, Wydziałem Rozwoju Miasta Poznań, tre, Orska, Volkswagenem i innymi. Laureat nagrody głównej w konkursie Młodzi na Start 2017, organizowanej przez Elle Decoration. Autor identyfikacji wizualnej wystawy Empatia Teraz!. www.daneliuk.com instagram.com/d.daneliuk