Ideą przyświecającą warsztatom re#MEDIA, których inicjatorem był Narodowy Instytut Audiowizualy, było zachęcenie do kreatywnej interpretacji tematu ponownego wykorzystania cyfrowych kolekcji dostępnych w serwisie Europeana.eu. Studenci poproszeni zostali, aby dokładnie przyjrzeli się zasobom Europeana i przekazali swoje krytyczne uwagi. W ramach tego procesu korzystali z narzędzi związanych z badaniami projektowymi, posługiwali się nowymi nośnikami i tworzyli projekty aplikacji. Badali alternatywne podejścia do tematów związanych ze sztuką i projektowaniem mody, zasoby audio-wideo.

Międzynarodowa grupa studentów opracowała projekty na podstawie opinii uzyskanych od 4 studentów-liderów, którzy wcześniej brali udział w organizowanych przez Europeana międzynarodowych targach książki we Frankfurcie. W trakcie zajęć poświęconych m.in. prawom autorskim i zagadnieniom technicznym związanym z wykorzystaniem archiwalnych materiałów cyfrowych, studenci poznali zasady pozwalające na ponowne zastosowanie cyfrowych zasobów kulturowych. Kulminacją warsztatów było stworzenie dwunastu oryginalnych projektów inspirowanych dziedzictwem cyfrowym. Prace zostały zaprezentowane podczas specjalnego wydarzenia, zorganizowanego wspólnie przez Narodowy Instytut Audiowizualny i School of Form w Warszawie.

Europeana 2

Europeana 3